19 Kasım 2013 Salı

EYLÜL AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 1


KİTABIN ADI
İlk Yunan Filozoflarında Tanrı Düşüncesi (Die theologie der frühen griechiesen Denker)
KİTABIN YAZARI
Werner Jaeger
KİTABIN ÇEVİRMENİ
Güneş Ayas
KİTABIN YAYINEVİ
İhtaki Yayınevi
KİTABIN BASKI YILI
2012
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
248 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 


Filozoflar, “Tanrıyı yaratan insandır” derler. İnsanoğlunun yeryüzünde diğer maymunlardan ayrılarak insanlaşmasından itibaren evrimleşmesi yanında sosyalleşmesi de gelişir. Sosyalleşme sonucunda bir arada ve işbölümü çerçevesinde var olduğunu hisseden insan o ilk çağlarından itibaren varlığının kaynağını sorgulamaya başlar.

Tüm ilkel toplumlarda varlığın kaynağını araştırma vardır. Eski Yunanda da her ne kadar çoklu tanrı üzerine kurulu “Teogoni” var ise de bu filozofları tek tanrı düşüncesinden alıkoymamıştır. İşte bu kitapta yazar, 10 bölüm halinde Miletos okulundan başlayarak, Ksenophanes, Orpheus, Parmenides, Heraleitos, Empedokles, Anaksagoras ve Diegones’te tanrı düşüncesini araştırıp teorilerle kitabını tamamlıyor.

Konuyu, eski Yunan filozofları tanıyan ve nispeten konuya vakıf olanlar için oldukça ilginç bir kitap sayılırsa da sıradan bir okuyucunun kaldıramayacağı ağırlıkta bir kitap. Son yıllarda okumakta (algılayıp sindirmekte) en zorlandığım kitap oldu. Konuya ilgi duyanlar için bulunmaz bir kaynak…
Werner Wilhelm Jaeger (July 30, 1888 – October 9, 1961) was a classicist of the 20th century.

Jaeger was born in Lobberich, Rhenish Prussia. He attended school at Lobberich and at the Gymnasium Thomaeum in Kempen. Jaeger studied at the University of Marburg and University of Berlin. He received a Ph.D. from the University of Berlin in 1911 for a dissertation on the Metaphysics of Aristotle. His habilitation was onNemesios of Emesa (1914). Only 26 years old, Jaeger was called to a professorship with chair at the University of Basel in Switzerland. One year later he moved to a similar position at Kiel, and in 1921 he returned to Berlin. Jaeger remained in Berlin until 1936 when he emigrated to the United States because he was unhappy with Adolf Hitler's regime. Jaeger expressed his veiled disapproval with Humanistische Reden und Vortraege (1937) and his book on Demosthenes (1938) based on his Sather lecture from 1934. Jaeger's messages were fully understood in German university circles; the ardent Nazi followers sharply attacked Jaeger.

In the United States, Jaeger worked as a full professor at the University of Chicago from 1936 to 1939, at which time he moved to Harvard University to continue his edition of the Church father Gregory of Nyssa on which he had started before World War I. Jaeger remained in Cambridge, Massachusetts, until his death. The Canadian philosopher James Doull was among his students at Harvard.

Jaeger wrote two dissertations, one in Latin and one in German, on Aristotle's Metaphysics. Jaeger's edition of the Metaphysics was printed in 1957. Only two years after editing Gregory of Nyssa's Contra Eunomium (1921), Jaeger became famous with his groundbreaking study on Aristotle in 1923 which largely remained undisputed until the 1960s.

Jaeger founded two journals: Die Antike (1925–1944) and the influential review journal Gnomon (since 1925).

Jaeger was the editor of the church father Gregory of Nyssa, Gregorii Nysseni Opera, editing Gregory's major work Contra Eunomium (1921, 1960). This edition is a major scholarly achievement and the philological foundation of the current studies on the Cappadocian Fathers.

Jaeger is perhaps best known for his multivolume work "Paideia: The Ideals of Greek Culture", an extensive consideration of both the earliest practices and later philosophical reflections on the cultural nature of education in Ancient Greece, which he hoped would restore a decadent early 20th century Europe to the values of its Hellenic origins.

Jaeger's last lecture, Early Christianity and Greek Paideia (1961) is a very impressive summary of his life's work covering Greek philology, philosophy and theology from Homer, the Presocratic philosophers,Plato to the Church Fathers, roughly a thousand years.

The Papers of Werner Jaeger are housed at the Houghton Library (Harvard University).

Works

· Emendationum Aristotelearum specimen (1911)

· Studien zur Enstehungsgeschichte der Metaphysik des Aristoteles (1911)

· Nemesios von Emesa. Quellenforschung zum Neuplatonismus und seinen Anfaengen bei Poseidonios (1914)

· Gregorii Nysseni Opera, vol. I-X (since 1921, latest 2009)

· Aristoteles: Grundlegung einer Geschichte seiner Entwicklung (1923; English trans. by Richard Robinson (1902-1996) as Aristotle: Fundamentals of the History of His Development, 1934)

· Platons Stellung im Aufbau der griechischen Bildung (1928)

· Paideia; die Formung des griechischen Menschen, 3 vols. (German, 1933–1947; trans. by Gilbert Highet as Paideia: The Ideals of Greek Culture, 1939–1944)

· Humanistische Reden und Vortraege (1937)

· Demosthenes (Sather Classical Lecture), 1934, 1938 trans. by Edward Schouten Robinson; German edition 1939)

· Humanism and Theology, 1943

· The Theology of the Early Greek Philosophers (Gifford Lectures) 1936, translated by Edward Schouten Robinson,1947; 1953 German edition

· Two rediscovered works of ancient Christian literature: Gregory of Nyssa and Macarius,1954

· Aristotelis Metaphysica, 1957

· Scripta Minora, 2 vol., 1960

· Early Christianity and Greek Paideia 1961

· Gregor von Nyssa's Lehre vom Heiligen Geist, 19662 yorum:

 1. Merhabalar.

  Kitap tanıtımınız için çok teşekkür ederim. Ben sizin bu tür paylaşımlarınızı faydalı ve değerli buluyorum. Emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey, Değerli yorumunuza candan teşekkürler. Amacım dostlarıma yapacakları kitap keşiflerinde elden geldiğince yardımcı olmak. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

   Sil