6 Kasım 2013 Çarşamba

AĞUSTOS AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 6

 

KİTABIN ADI
Ecinniler (Бесы)
KİTABIN YAZARI
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
KİTABIN ÇEVİRMENİ
Mazlum Beyhan
KİTABIN YAYINEVİ
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2012
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
897 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 


Rusya’nın küçük bir kasabasında zengin Varvara Petrovna’nın himayesinden yaşayan Verhovensky’inin tanıtımıyla başlayan roman bir süre sonra Verhovensky’in oğlu Pyotr Stepanoviç ve Varvara Petrovna’nın oğlu Nikolay Vsevolodoviç Stavrogin’in kasabaya gelmesiyle olaylar hızlanır. 

Devrimci küçük bir şebeke görüntüsünde, kasabanın önemli isimlerinin içine karıştığı ve birbirinden grift olayların yaşandığı romanda baş kahraman Stavrogin çerçevesinde tüm roman kahramanlarının ilişkileri ele alınıyor.

Bu dev romanın sonunda bir sürpriz var. Zamanında roman yazıldıkça günlük gazetede tefrika edilen romanın bir bölümü, gazete tarafından yayınlanmak istemez. Dostoyevski çaresiz razı olur ve roman bu bölüm atlanarak çıkar. Romanın sonunda yer alan bu bölümü okuduğunuzda aslında Stavrogin’in gerçek kişiliği ortaya çıkıyor.

Rus edebiyatının gerçek başyapıtlarından bu eser, ilk devrimci fikirlerin (çok kaba ve anlamı dışında da olsa) romanlara girmeye başlaması açısından çok önemli. Edebiyat severler için mükemmel bir deneyim.


“Siyasi bir roman olan Ecinniler 19. yüzyılın ikinci yarısında ateizm, nihilizm ve sosyalizm gibi ideolojilerle birlikte Batı düşüncesinin Rusya ve Rus insanı üzerindeki etkilerini ele alır ve de eleştirir.

Dostoyevski kitabı 1870 ile 1872 yılları arasında Sibirya sürgününden döndükten sonraki dönemde yazmıştır. Bu nedenle Dostoyeski'nin son yıllarındaki muhafazakârgörüşleri kitapta fazlasıyla hissedilir. Kitapta sosyalizm ve nihilizm gibi aşırılıkçı ideolojilerin toplumsal yapı üzerindeki tahribatlarını ortaya koymaya çalışır.

Dostoyevski Büyük Bir Günahkarın Hayatı adlı yapıtı ile uğraşırken, yazarı çok etkileyen bir olay gelişir. Rusya'daki nihilist gruplarından birinin başında bulunan Sergey Neçayev, kendi grubundan biri tarafından hiçbir yerden emir almaksızın ekibini kendi düşüncelerine göre yönettiği konusunda bir iddia ile itham edilir. Bunun karşısında Neçayev bu suçlamanın sahibini öldürterek bir havuza attırır. Ülke çapında farklı görüşlerden birçok kişinin tepkisini toplayan olay, Dostoyevski'yi de uğraştığı yapıtına Neçayev'i temsil edecek bir karakter ekleyerek protesto etmeye iter. Böylece eklenen Pyotr Stepanoviç karakteri ile birlikle yapıt Ecinniler başlığı ile yayınlanır.”
(Vikipedi)

2 yorum:

  1. Dostoyevski.. Bence olağanüstü...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, gerçekten övülmeyi hak edecek denli büyük... Sevgilerimle.

      Sil