29 Ocak 2013 Salı

TAM ELLİ ÜÇ YIL ÖNCE

 TAM 53 YIL ÖNCE 03 MAYIS 1960 TARİHİNDE ZAMANIN KARA KUVVETLERİ KOMUTANI ORGENERAL CEMAL GÜRSEL’İN HÜKÜMET NEZDİNDE MİLLİ SAVUNMA BAKANI’NA GÖNDERMİŞ OLDUĞU MEKTUBU SİZLERLE PAYLAŞIYORUM.


‘’AZİZ  VEKİLİM,
DÜN GECEKİ KONUŞMALARIMIZIN IŞIĞI ALTINDA  ZATIALİNİZE MEMLEKETİN HUZUR VE İSTİKRARI İÇİN ALINMASI LAZIM GELEN TEDBİR VE KARARLAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİMİ BİLDİRMEYİ MİLLİ VE VATANİ BİR VAZİFE BİLİRİM.
SAYIN BAŞVEKİLİN AÇIKLAMALARINI DİNLEDİM VE OKUDUM. BUNLARDA, BENİM DÜŞÜNCELERİMİN KABULÜNE MÜSAİT BİR ZEMİN HENÜZ MEVCUT OLMADIĞI AŞİKAR OLARAK BELLİ İSE DE YİNE DE DÜŞÜNCELERİMİN SİZLERE İBLAĞININ ZARURETİNE İNANIYORUM.
MUHTEREM VEKİLİM, ŞU HAKİKATİ KABUL ETMEK LAZIMDIR Kİ, KAYSERİ HADİSELERİ İLE BAŞLAYIP SON KARAR VE FECİ OLAYLARA KADAR DEVAM EDEN VAKALAR, VATANDAŞ RUHUNDA DERİN TESİRLER VE HÜKÜMETE KARŞI TELAFİSİ GÜÇ HOŞNUTSUZLUKLAR YARATMIŞTIR. HELE, ORDUNUN TALEBELERE KARŞI AKILSIZCA KULLANILMASI  İŞİN VAHAMETİNİ ARTIRMIŞ, ORDU MENSUPLARINDA HUZURSUZLUK VE GÜVENSİZLİK HİSLERİ BELİRMİŞ, KORKULAN ŞEY OLMUŞ, ORDU POLİTİKAYA KARIŞTIRILMIŞTIR.
SAYIN  VEKİLİM, BU AHVAL VE KÜÇÜMSENMEYECEK, CEBİR VE ŞİDDETLE GEÇİŞTİRİLECEK ŞEYLERDEN DEĞİLDİR. MEMLEKET, HÜKÜMET VE PARTİNİZİN DÜŞTÜĞÜ BU MÜŞKÜL VAZİYETİ KURTARMAK İÇİN SÜKUNETLİ, FAKAT CİDDİ VE ZECRİ TEDBİRLER ALMAK LAZIMDIR. BU TEDBİRLER ŞUNLAR OLMALIDIR:
1-CUMHURBAŞKANI İSTİFA ETMELİDİR. ÇÜNKÜ , BÜTÜN FENALIKLARIN BU ZATTAN GELDİĞİ HAKKINDAKİ MEMLEKETTE UMUMİ BİR KANAAT VARDIR.
2-KABİNEDE İYİ KABUL EDİLMEYEN VE  SUİ HALLERİ BÜTÜN MEMLEKETE YAYILMIŞ BULUNAN ZEVAT ÇIKARTILMALI VE YENİ KABİNE MUTLAK, DÜRÜST, MAKUL, ZORCU DEĞİL; ADALET VE ŞEFKAT HİSSİ TAŞIYAN ZEVATTAN KURULMALIDIR.
3-İSTANBUL, ANKARA VALİLERİ VE EMNİYET MÜDÜRLERİ SÜRATLE DEĞİŞTİRİLMELİDİR.
4-ANKARA ÖRFİ İDARE KOMUTANI DERHAL DEĞİŞTİRİLMELİDİR.
5-SON ÇIKARILAN VE TAHKİKAT KOMİSYONLARI İHDAS EDEN KANUN KALDIRILMALIDIR.
6-MEVCUT (HERHALDE MEVKUF OLACAK) AF KANUNU İLE KISA ZAMANDA TAHLİYE EDİLMELİ.
7-SON HADİSELERDE TEVKİF EDİLEN TALEBELER SERBEST BIRAKILMALI, İLİM MÜESSESELERİ YENİDEN FAALİYETE GEÇİRİLMELİDİR.
8-ŞİMDİYE KADAR ÇIKARILAN BÜTÜN ANTİDEMOKRATİK KANUNLAR TEDRİCEN KALDIRILMALIDIR.
9-VATANDAŞIN HÜRRİYET EŞİT MUAMELE HAKKINA MUTLAK SURETTE RİAYET EDİLMELİDİR.
10-ORDUNUN MESELELERİ DERHAL HALLEDİLMELİDİR.
11- DİN İSTİSMARCILIĞINDAN VAZGEÇİLMELİDİR.
12-SUİSTİMALLER OLUYOR MU, BİLMİYORUM. FAKAT OLDUĞU HAKKINDA UMUMİ BİR KANAAT MEVCUTTUR VE MİLLETİN HÜKÜMETE KARŞI İTİMATSIZLIĞINA SEBEP OLMAN MEMLEKET GEZİLERİNDE SUNİ BİR SORUN YARATMAKTADIR. BU GİBİ KÖTÜLÜKLERİN ŞİDDETLE BERTARAF EDİLMESİ LAZIMDIR.
13-MÜSTESNA ZAMANLAR VE GÜNLER HARİCİNDE HÜKÜMET BÜYÜKLERİNİN MEMLEKET  GEZİLERİNDE BÜYÜK VATANDAŞ TOPLULUKLARI İLE KARŞILANMALARI USULÜ TERK EDİLMELİDİR. 

MUHTEREM VEKİLİM, BU YAZDIKLARIM ASLA BİR PARTİ VE POLİTİKA MÜLAHAZA VE TESİRİ İLE YAZILMAMIŞTIR. MEMLEKETİN DURUMUNUN BU TEDBİRLERİN ALINMASINI ZARURİ KILDIĞINA İNANDIĞIM İÇİN ARZ EDİLMİŞTİR. SİZLERİN VATANPERVERLİK VE VİCDANLARINIZA HİTAP  MUHAKKAKTIR. FAKAT, BU ASLA KAFİ DEĞİLDİR. BU YAPILAN İŞLERİ MÜSTEMLEKE İDARECİLERİ DE YAPAR, YAPIYOR VE YAPMIŞTIR. ASIL ÖNEMLİ OLAN TOPLUMUN RUHUNDA YAŞAMA ŞEVK VE AZMİNİN GELİŞTİRİLMESİ, HAK VE HÜRRİYET AŞKININ KÖKLEŞTİRİLMESİ VE VATANDAŞ İDRAKİNİN YÜKSEK VE NECİP HİSLERLE DONATILMASIDIR. OLAYLAR BU YOLDA OLMADIĞINIZI GÖSTERMEKTEDİR. TALEBELERİN HÜRRİYET DUYGUSU İLE YAPTIKLARI MASUMANE TEZAHÜRATA KARŞI KITALAR SEVKEDİLMESİ VE ONLARIN DESTEĞİ İLE EMNİYET KUVVETLERİNİN İLİM YUVALARININ İÇİNE KADAR GİREREK TALEBELERİ, PROFESÖRLERİYLE BERABER JOPLARLA VE KURŞUNLARLA TEDİP ETMESİ ,DÜNYADA GÖRÜLMEMİŞ FECİ BİR ŞEYDİR. O HENGAMEDE KIZ TALEBELERİN YÜREKLER PARÇALAYAN ÇIĞLIKLARININ ,  ANALAR, BABALAR VE HALK RUHUNDA ONULMAZ YARALAR AÇACAĞINI  VE AÇTIĞINI ANLAMAMAK, MEMLEKETİN HUZURU BAKIMINDAN BÜYÜK BİR HATA VE HAZİN BİR GAFLET OLDUĞUNA KANİYİM. BİZİM GENÇLERİMİZDE HAK , ADALET VE HÜRRİYET DUYGULARININ GELİŞMESİNDEN VE KEMALİNDEN MEMNUN OLMANIZ LAZIM GELMEZ Mİ? İSTİKBALİ HİSSİZ ,  DUYGUSUZ, MÜSTEMLEKE RUHLU YALNIZ MADDECİ BEDBAHT İNSANLARA MI BIRAKMAK İSTİYORUZ? SAYIN VEKİLİM, MARUZATIM MUHAKKAK Kİ ÇOK MÜHİM VE HATTA ÇOK CÜRETKARHANEDİR. FAKAT, MEMLEKET İÇİN, MİLLETİN SELAMETİ İÇİN, HÜKÜMET VE HATTA PARTİNİZİN KURTARILMASI İÇİN DİKKATE ALINMASI LAZIMDIR VE HATTA ÇOK LAZIMDIR.
SAYGILARIMLA.
                                                                                                 3/5/1960
                                                   KARA KUVVETLERİ KOMUTANI ORGENERAL CEMAL GÜRSEL’’

(BU MEKTUP ERSAL YAVİ’NİN  İKİ CİLTLİK ‘’İHTİLALCİ SUBAYLAR’’İSİMLİ ESERİNİN BİRİNCİ KİTABININ 240 VE 241 NCİ SAHİFELERİNDEN ALINMIŞTIR.)

6 yorum:

 1. Milletimize ve ülkemize birlik beraberlik ve huzur dolu günler diliyorum...

  YanıtlaSil
 2. Bu mektubu değil yazmak kopye edip yollama cesareti gösterebilecek bir paşa var mıdır acep ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam üstüne bastınız. Zaten bu yazıyı bloga almaktan amacım oydu. böyle, kişisel düşüncelerini samimi olarak dile getirebilecek her kişi bugün darbecilikten içeri alınır. Düşünce özgürlüğünde 53 yıl öncesinden daha geride olduğumuzun fotoğrafıdır.

   Sil
 3. Mektubu daha önce okumamıştım, çok önemli bir belge. 5 Mayıs'ta uyarı görevi yapılmış, ardından 27 Mayıs gelmiş...
  Başbakan Menderes, "Odunu aday göstersem seçtiririm!" diyecek kadar iktidar sarhoşu olmuştu. Uyarıları anlayacak durumda değildi ve...
  Tarihten alacağımız çok ders var dostum, iyi ki paylaşmışsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çok önemli bir belge. Okuduğumda gerçekten etkilendim. Özellikle metnindeki kişisellik ve içtenlik çok güzel. Birilerine örnek olması dileğiyle sevgiler.

   Sil