28 Ocak 2013 Pazartesi

EKİM AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 1


KİTABIN ADI
Milli Mücadele Kahramanı Giresunlu Osman Ağa
KİTABIN YAZARI
Süleyman Beyoğlu
KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
Bengi Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2009
KİTABIN BASKI SAYISI
2. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
306 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10  (Birkaç dizgi hatası var)
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 

YORUM:
     Kim ne derse desin, “Gazi Milis Yarbay Topal Osman Ağa” Cumhuriyet tarihimizin Mustafa Kemal’den sonra en önde gelen kahramanlarından biridir. Çok çeşitli nedenlerle ölümündeki giz aydınlanmamış/aydınlatılmamıştır. Ancak bu onun kahramanlığına ve Milli Kurtuluş Savaşı’mıza katkısını küçültmez.
     Bilmeyenler için ve onun yaşamını okumaya heves duyacaklar için küçük bir ipucu vereyim. Topal Osman Ağa, Mustafa Kemal’in Samsun’a ordu müfettişi olarak tayin olmasına sebep olmuş ve bir anlamda ulusal mücadelemizi başlatacak kıvılcımı ateşlemiş kişidir.
     Dünya Savaşı’nın bitiminde yenik sayılan Osmanlı içindeki azan azınlıklardan Rum’lar, Pontus’da açıkça köyleri kasabaları soymaya başlamış ve Türkleri belli bir plan çerçevesinde katlederek hem sayılarını azaltma ve hem de korkup kaçarak havaliyi Rumlara terketmeleri için sistematik eylemlere girişmişlerdir. Tam bu aşamada Topal Osman Ağa, etrafına topladığı Giresun uşaklarıyla, Rum çetelere, yaptıklarını misliyle ödeten bir mücadeleye girişmiştir. Bu çerçevede, Rum’u hoşgören Osmanlı yöneticilerini de affetmemiştir. Doğu Karadeniz’de başlayan Türk kalkışmasının kötü sonuçlar doğuracağını düşünen İngiliz’ler, padişahtan bu hareketleri önleyecek girişimler başlatmasını istemiş ve bu Mustafa Kemal’e beklediği firsatı vermiştir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal, derhal Topal Osman Ağa ile görüşmüş ve sonuna kadar arkasında olduğunu söylemiş ve desteği istemiştir. O andan itibaren Topal Osman Ağa, Milli Kurtuluş Hareketinin Karadeniz’deki en yüksek sesi olmuş, Postus özlemcilerini ezmiş, milli mücadeleye, özellikle Sakarya Meydan Savaşı’na gönderdiği gönüllü Giresun Müfrezesiyle Haymana Çaldağ eteklerinde Yunan’ı geriletmiş, (Blog da Gülpembe Hanım’ı okuyun), özenle seçtiği ve gönderirken “Mustafa Kemal’e bir fiske zarar gelmesi halinde 7 soylarını yokedeceğine yemin ettiği gönüllü Giresun uşaklarıyla ilk Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nın kuruluşuna öncülük etmiş, Kürt Koçgiri isyanını başarıyla bertaraf etmiş bir milli mücadele kahramanıdır.
     Atatürk’e kin duyan ve muhalif Trabzon milletvekili Ali Şükrü beyin ölümü olayına adı karışmış ve bugüne kadar aydınlanmayan olaylar sonucu şehit edilmiş olan Topal Osman Ağa, Mustafa Kemal’in deyişiyle “İlk Cumhuriyet Şehidi”dir.
     Halen Giresun'da bulunan mezar anıtı  ile önce Giresunluların ve sonra tüm yurtseverlerin kalbinde sonsuza dek yaşayacak ve adı hiçbir zaman unutturulmayacak kahramanlarımızdan biridir. Ruhu şad olsun!

4 yorum:

 1. Mehmet Bey, yazınızı büyük heyecan ve keyifle okudum. Anadolu'nun her bir köşesinden yiğitlerimizin ve kahramanlarımızın hayat hikayeleriyle dolu tarih fışkırıyor... Ellerinize sağlık! Saygılarımla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tülay hanım,
   Osman Ağa için az bile yazdım. Okuyarak yakından tanımanız dileğiyle

   Sil
 2. İşte tarihte kaybolmuş değerli kişilerden biri daha..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kahramanlarımızı unutturmamak bize düşen görevlerden biridir. bugün vatanımızda özgürce yaşıyorsak onların sayesindedir.

   Sil