22 Ocak 2013 Salı

EYLÜL AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 3


KİTABIN ADI
Gezgin Gözüyle Hindistan ve Yakın Asya
KİTABIN YAZARI
Editör: Timur Özkan
KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
Alter Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2012
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
303 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
9/10  (Az sayıda dizgi hatası var)
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
8/10 

YORUM:
     Ankaralı Gezginler grubunun 2012 yılı başında çıkardığı kitaplardan birisi. Çok sayıda gezginin kollektif hazırladığı yazılar tamamen gezginlerin kişisel gözlemlerine dayalı bilgilerden oluşuyor.
     Kitapta Hindistan, Nepal, Bhutan, Bangladeş, Sri Lanka, Maldivler, Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan, Kazakistan, Moğolistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran üzerine gezi yazıları var.
     Özellikle yolu Hindistan’a ve Sri Lanka’ya düşecekler veya bu ülkeleri merak edenler için kesinlikle çok önemli bilgi kaynağı.
     Gezginlerin ve seyahati sevenlerin edinmelerini tavsiye ederim.


TİMUR ÖZKAN KİMDİR?
1957 yılında Ankara’da doğdu, 1981’de Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi, Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli şantiyelerde çalıştı. Öğrencilik yıllarında gezmeye başladı. Türkiye’nin tamamına yakın kısmını ve dünyada 100’den fazla ülkeyi gezdi. Beş gezi ve bir araştırma kitabı yazan, sekiz gezi kitabının da editörlüğünü yapan Özkan’ın; ayrıca Seferi, Sefername, Dünya Kadar Bilgi ve Yazarların Ankara’sı adlı seçkiler ile çeşitli gazete ve dergilerde 200 civarında gezi yazısı yayımlanmıştır.
 
Timur Özkan, "Ankaralı Gezginler Grubu"tarafından üç aylık olarak yayımlanmakta olan “Ankara Çiğdemi” adlı e-bülteni hazırlamaktadır. Kapsamlı bir gezi literatürüne sahip olan Özkan, Ankara kitapları da toplamaktadır. Ankara’nın yakın tarihine özellikle Cumhuriyet öncesi dönemiyle Cumhuriyetin ilk yıllarına ilgi duymakta ve ilerde Ankara araştırmalarına yönelmeyi planlamaktadır. Timur Özkan, Ankara Kulübü, Mimarlar Derneği ve Türkiye Gezginler Kulübü, Ankaralı ve İzmirli Gezginler gruplarının üyesidir.

2 yorum:

  1. Hindistan bambaşka bir dünya İzTv de Nasuh mahruki ve arkadaşlarının motorlu hindistan turlarını izlemiştim, etkilenmiştim umarım benimde bir gün hindistana yolum düşee

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Benimde gitmek konusunda bir hevesim yoktu ama bu gezi notlarını okuduktan sonra belki bir gün diyorum... Sevgiler.

      Sil