2 Ocak 2013 Çarşamba

AĞUSTOS AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 8

KİTABIN ADI : Organize Suç Tarihi (The history of organized crime-the
                           true story and  secrets of global gangland)
KİTABIN YAZARI : David Southwell
KİTABIN ÇEVİRMENİ : Beril Köseoğlu
KİTABIN YAYINEVİ : Kırmızı Kedi Yayınları
KİTABIN BASKI YILI : 2009
KİTABIN BASKI SAYISI : 1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI : 320 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ : 9,5/10 (Az sayıda dizgi hatası var)
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ : 10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ : 8/10

YORUM:
Bu kez karşımızda bir roman değil dalında çok nadir olan bir araştırma kitabı var. İngiliz gazeteci Southwell, yazarken ölümle tehdit edildiği önemli bir ararştırmaya imza atmış. Kitapta dünyanın önemli suç örgütleri olan ve kabaca “Mafya” olarak sınıflandırdığımız yeraltı suç örgütlerinin tarihi, kişileri ve yaptıkları işleri özetliyor.
Özetliyor diyorum zira okuduğunuzda farkedeceğiniz gibi bu kadar geniş bir dünya için yazılanların olsa olsa sadece bir kitabın önsözü olabileceğini görürsünüz.
Kitapta önemli başlıklar altında, İtalyan Mafyası, Cosa Nostra-Amerikan Mafyası, Yakuza-Japon Mafyası, Triadlar ve Tonglar-Çin Mafyası ve Organizatsiya-Rus Mafyası, önemli başlıklar halinde anlatılmış.
Türk Mafyasında çok kısa ve özet bir anlatım var. (Yazar belli ki bu konuda çok detay araştırma yapmamış)
Konuya ilgi duyan ve bilgi sahibi olmak isteyenler için ilginç bir deneyim olabilir.

David Southwell (1971—) is the author of a number of best-selling books on conspiracy theories and organized crime. He has also written scripts for Independent British comic books
Previously Southwell spent worked as a journalist and as Director of Communications for the British Retail Consortium - before turning to full-time writing.
In his role at the BRC, he regularly clashed with the British government's media relations department, and pressure groups, and played a part in forcing Stephen Byers to scrap the Rip-Off Britain campaign.
In 2003, in a front page story in The Sunday Times Southwell, then a spokesman for the BRC, mentioned that MI5 was co-ordinating with the business community with regard to potential terrorism. Many people in the conspiracy community believed that this was confirmation that he was allied with Secret Intelligence Service agents and may have been publishing disinformation on behalf of the British security services in his conspiracy books. Southwell later reported in his own books that he had liaised with MI5 on anti-terrorism issues and with the UK Government's emergency planning Cabinet Committee COBRA (Cabinet Office Briefing Room A).
He has acknowledged a specialist knowledge and ongoing interest in the Angry Brigade and conspiracies surrounding the events that inspired VALIS.
In 2005 he was thanked as an inspiration by Gary Russell in his Doctor Who novel Spiral Scratch.
A regular broadcaster in the UK and North America on the subjects of conspiracies and counter-culture, he jokingly claims on the back of his books that if he 'dies a mysterious death it will be because he knows too much and has upset some very powerful people.
Southwell lives on a narrowboat on the Regent's Canal in London and married in 2010.

2 yorum:

  1. İlginç bir kitaba benziyor. Bloglar işte böyle tavsiyeler konusunda çok faydalı.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Umarım ilginiz çektiği kadar ilginç bulursunuz. Sevgiler.

      Sil