24 Ocak 2013 Perşembe

EYLÜL AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 4


KİTABIN ADI
Atatürk’ün Gizli Kurtuluş Planları – Parola Nuh
KİTABIN YAZARI
Sinan Meydan
KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
İnkilap Kitabevi
KİTABIN BASKI YILI
2009
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
559 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10  (Birkaç dizgi hatası var)
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 

YORUM:
     Günümüzda Atatürk’e doğrudan saldırmaya cesaret edemeyenlerin, belden aşağı vuruşlar olarak geliştirdikleri bazı yöntem ve karalamalarla O’na gölge düşürmeye, fikir sahibi olmayanların zihinlerini bulandırmaya yönelik sinsi girişimlerini yakından biliyorsunuzdur.
     Örneği, “Kurtuluş Savaşı’nın Atatürk başlatmamıştır”, “Atatürk, Samsun’a, Vahiddetin’in 40.000 altınıyla gitmiştir.”, “Padişah, gizlice Kurtuluş Savaşı’nı desteklemiştir”, “Atatürk, İngilizlerle anlaşmıştır” gibi onlarca yalanla mide bulandırmaya çalışmaktalar.
     Sinan Meydan, bu çalışmasıyla söz konusu yalanların foyasını meydana çıkarmaya devam ediyor.
     Mustafa Kemal’in, daha Mondros mütarekesi günlerinde, Adana’da halkı örgütleyiş çabaları, İstanbul’a dönmeden, teslim olmayacak ve silah teslim etmeyecek askeri birlikleri belirlemesi ve talimatlar vermesini, Kasım 1918-Mayıs 1919 arasında İstanbul’da kaldığı 6 ay boyunca yaptığı çalışmalar, ince diplomasi uygulamaları, aylarca harita üzerinde kaçış planları ve yolları saptamasını, sarayla kurduğu iyi ilişkiler sonucu İngilizlerin yaptığı tarihi hatayı değerlendirip Anadolu’ya geçişini, Kurtuluş Savaşı’nın ince planlarını henüz daha İstanbul’da tüm detaylarıyla kurgulayıp başarıyla uygulamasını, mucizevi dehasını belgeleriyle ortaya koyan kitap sürükleyici bir roman havasında.
     Atatürk gençleri, kendilerine emanet edilen Cumhuriyeti korumak görevi sırasında, mutlaka bilgili ve donanımlı olmak zorundadırlar. Bunun içinde tarihi bilmek, gerçekleri kavramak önde gelen bir görevdir.
    Bırakınız kitaplığınızda yer almasını, başucunuzda bulunacak ve bunaldığınız bir anda açıp bir parça okuyup enerjinizi ve coşkunuzu tazeleyecek önemde bir kitap.1 yorum:

  1. Sinan Meydan Hocamıza selam olsun... Saygılarımla,

    YanıtlaSil