10 Nisan 2013 Çarşamba

ŞUBAT AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 2


KİTABIN ADI
Bizans Tarihi (A History of Byzantium)
KİTABIN YAZARI
Timothy E. Gregory 
KİTABIN ÇEVİRMENİ
Esra Ermert
KİTABIN YAYINEVİ
Yapı Kredi Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2011
KİTABIN BASKI SAYISI
2. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
339 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10  
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
9/10 

Bizans, hem bize çok uzak ve hem de çok yakın bir konu. Aslında Tarihimiz. Anadolu tarihinin temel, olmazsa olmaz parçalarından. Bir anlamda Anadolu’ya değer katan, bugün yaşayan bir Türk halkının tarihine öyle ya da böyle büyük katkısı olan bir devlet.

Ama hıristiyan ve düşman devlet olgularıyla sürekli dışlanmış, araştırılmamış, okunmamış ve öğrenilmemiş bir konular yumağı.

Tarihi sevmekten kaynaklanan, özellikle Bizans tarihine çok özel ilgim var. Tarihi severken insan bazı konulara daha öncelik veriyor. Eski Türk Tarihi, ÖnTürkler, Osmanlı etki alanı, Bizans Tarihi ve Haçlı Seferleri tarihleri severek okuduğum ve özellikle geniş bir kütüphane ayırdığım konular.

Değerli yazar kitabında 250-1453 yılları arasındaki Bizans tarihini yazmış. (Bilmeyenler için küçük bir notum var: “Bizans” adı tarihçilerce sadece son 100 yıldır kullanılan bir deyim. İstanbul’u başkent edinen Doğu Roma İmparatorluğu yıkılana kadar kendisine “Roma İmparatorluğu” demiş, halkın kendini adlandırışı da “Romaioi=Romalı”dır.)

Kitap belli dönemler ya da imparatorluk sülaleleri olarak kısa Bizans tarihini anlatıyor. Ama, kısa diyorum zira sadece dönemlerin çok belli başlı olayları anlatılıyor. İlk kez okuyanlar için çok faydalı bir özet niteliğinde. Ancak özellikle, Selçuklu, Osmanlı ve Haçlı ilişkilerinin çok dar tutulması ya hiç anlatılmaması kitabın çok önemli bir eksikliği.

Ancak kitabın çok değerli ve inanılmaz bir özelliği, kitap ve bölümler içinde yer alan kısa okuma parçaları. Topluca başka bir kitapta bulamayacağınız harika özetler var.

Ne diyelim, tarihi severseniz ya da seviyorsanız keyif alırsınız…
Timothy E. Gregory; A.B., A.M., Ph.D., University of Michigan.  (born c. 1951)
Professor Gregory's areas of specialization are Byzantine history and classical archaeology. Director of The Ohio State University Excavations at Isthmia and Co-Director of the Eastern Korinthia Archaeological Survey, Professor Gregory's primary interest is the use of archaeological evidence for historical reconstruction. He is working on a "landscape approach" to the history of the Eastern Mediterranean area, especially in Late Antiquity and the Middle Ages. His publications include books and articles on the archaeology of Greece and the history of early Christianity. He teaches courses on classical archaeology and Byzantine History.

Publications

One of his earliest books, Vox Populi, first published in 1979, explores religious tension and violence in the 5th century in Ancient Greece and the Middle East. Other notable books include Panathenaia: studies in Athenian life and thought in the classical age (1979), A social history of Philippi in the first century (1988), The soteriology of Clement of Rome within the intellectual matrix (1988), Archaeology and oligarchy at Isthmia (1989), The early Byzantine empresses and the Orthodox Church (1990), The sanctuary at Epidauros and cult-based networking in the Greek world of the fourth century B.C. (1992) and Greek and Indian mercantile communities of the diaspora (1993),Hellenic religion and Christianization, c. 370-529, (2001) and The Lives of Peter the Iberian, Theodosius of Jerusalem (2008). In 2005 he first published an important general history work entitled A History of Byzantium, published in its second edition in 2010. His articles related to Ancient Rome and Greece have also been published in notable publications ; of major note was his essay, Survival of Paganism in Christian Greece: A Critical Essay, published in 1986 by the American Journal of Philology

2 yorum:

  1. "Ama hıristiyan ve düşman devlet olgularıyla sürekli dışlanmış, araştırılmamış, okunmamış ve öğrenilmemiş bir konular yumağı. " çok doğru bir söz olmuş.. Mesela Yunan müziklerini severim ben ama çevremde zamanında olan düşmanlığımız sebebiyle dinlediğim müziğin hoş olmadığını belirtenler de var. işte zamanında çekilen sıkıntılar bir toplumu incelemek konusunda bizi geride bırakabiliyor..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet doğru, toplum olarak en büyük sıkıntılarımızdan birisi, millet, milliyet ve milliyetçilik kavramlarını gereğince doğru kullanmıyoruz. Yunan müziği bir anlamda 100 yıl öncesine kadar Anadolu'da yankılanmış ve istesekte istemesekte bir anlamda kültürümüzün yapı taşlarından. Ezgilerin yakınlığı, iki milletin bir arada yaşamasının ürünü. İnce noktaları görebilirsek toplumca daha sağlıklı değerlendirmeler yapabiliriz. Sevgi ve saygılarımla.

      Sil