28 Şubat 2013 Perşembe

ARALIK AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 3


KİTABIN ADI
Böyle Buyurdu Zerdüşt
KİTABIN YAZARI
Friedrich Nietzsche
KİTABIN ÇEVİRMENİ
Filiz Bel
KİTABIN YAYINEVİ
Tutku Yayınevi
KİTABIN BASKI YILI
2011
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
306 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10  
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 

Felsefenin üstadı Nietzsche’nin adı çok tanınan kitabını sonunda okudum. Doğrusu kurguda yer yer beni aşan çok durum olduğunu gördüm. Elbette felsefi bir kitabı roman gibi okuyamazsınız. Betimlemeler döneminin özelliklerini yansıttığından genç okura çok sıkıcı da gelebilir. Kitabı felsefe meraklıları dışında kime önerebileceğimi bilmiyorum. Ama merak edenler, kendini felsefe konusunda denemek isteyenlere önerebilirim.
Kitabın tanıtımından;

Saygılı, dayanıklı ve kuvvetli bir ruhun ağır yükleri vardır. Onun kuvveti, daima ağırı ve en ağırı ister. "Ağır nedir?" Dayanıklı ruh böyle sorar. Deve gibi diz çöker ve iyi yüklenmek ister. Yiğitler, 
"En ağır şey nedir ki omzuma alayım ve kuvvetime sevineyim?" der. Her türlü cefayı çekebilen ruh böyle sorar. Kibirini zedelemek için alçalmak mı? Hikmetiyle alay için deliliğini belli etmek midir? Yoksa, zaferini kutlayan bir davadan ayrılmak mı? 

Gerçeğin aşkıyla ruhta açlık çekmek midir? Hasta olmak ve teselliye geleni geri çevirmek ve senin istediğini hiçbir zaman duyamayan sağırlarla dostluk yapmak mıdır? Bizi hor görenleri sevmek ve bizi korkutmak isteyen hayalete el uzatmak mıdır? İçinde gerçek var, diye kirli sulara dalmak ve soğuk kurbağaları, sıcak yengeçleri itememek midir? Bütün bu en güç şeyleri dayanıklı bir ruh yüklenir. Yükünü almış ve çöl yolunu tutan bir deve gibi o da kendi çölüne doğru yürür. 

Alışılagelmiş söylemlerin dışına çıkıp, düşünerek hayatın önemini anlatan, insanın hayatını daha da anlamlandıran bir başucu kitabı elinizde tutuyorsunuz. Akıcı, doyurucu ve zengin dili ile tüm dünyada onlarca yıldır okunan eşsiz bir eser. 
Nietzsche'nin düşüncelerinin en yüksek düzeye eriştiği olgunluk dönemi, 'Böyle Buyurdu Zerdüşt' adlı bu eseri ile başlar. Bu eser, Nietzsche Felsefesi'nin de ana kitabıdır”.
Friedrich Wilhelm Nietzsche (d. 15 Ekim 1844 - ö. 25 Ağustos 1900), "Güç İstenci", "Üstinsan", "Bengidönüş" gibi özgün fikirlerle tanınan varoluşçu Alman filozof.
Nietzsche'nin felsefe öğretisi, kendi çağına tümden bir karşı çıkış olarak görülmektedir. Kendisinin bütün derdi, insanı akılcılığın kıskacından kurtarıp kendisi üzerinden düşünmesinisağlamaktır. Ona göre Tanrı ölmüştür ve insanlar Dünya'da yapayalnız kalmışlardır. Bu yüzden insanlar Tanrı'dan bekledikleri umut ve istekleri bir kenara bırakıp kendilerini Dünya'ya adamalılar. Böylelikle düşünce ile yaşam arasında bağ kurulması daha kolay olur.
Nietzsche, insanlara yeni değerler getirmeye çalışarak güçlü insanların egemenliğinde, çoğunluktan ibaret olan ve sürü olarak nitelendirdiği insanlıkta ilerlemenin mümkün olduğunu ileri sürmüştür. Sürü kendini feda ederek üst insanı belirleyecektir. Üst insan benim diyebilen, kendi gözleriyle gördüğü gerçekliği belirleyen insan olarak görülmektedir. Bütün varlığın temelinde daha güçlü olmaya yönelik irade vardır. Nietzsche'ye göre, insanoğlu sadece kendini korumak ve yaşamak istemez aksine asıl isteği daha da güçlü olmaktır.
Din, ahlak, çağdaş kültür, felsefe ve bilim gibi konularda eleştiriler yazmıştır. Nietzsche'nin etkileri felsefede, egzistansiyalizm ve postmodernizm üzerinde olmuştur. Değerlerin göreceliğini savunmuş, "iyi" ve "kötü" kavramlarını sorgulamış, eleştirmiştir.
Kendisini "Filozoflar içinde ilk psikolog" olarak tanımlayan Nietzsche, Psikanaliz'de kullanılan "BilinçAltı" (id) kavramından ilk kez bahseden kişi olmuş ve bu yönüyle Sigmund Freud ve Psikanaliz'i etkilemiştir.
Kıta felsefesinde ve analitik felsefede alternatif yollar göstermiştir. Yaşamı olumlama, bengi dönüş, anti platonizm onun felsefesinin temel taşlarıdır.
Nietzsche, erken ölümü ve hastalığı nedeniyle, "ne ahlaksal idealini, ne de trajik şiirini gerçekleştirebilmiştir.6 yorum:

 1. Pek ilgi alanım da okuyabileceğim bir kitap olduğunu sanmıyorum.. felsefe psikoloji gibi konular bana biraz uzak kalıyor.. size iyi okumalar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eminim ilgi alanı dışındaki oldukça zorlayacak bir kitap. O yüzden meraklısı dışında kimse okumaya cesaret edemez sanıyorum.

   Sil
 2. kusura bakmayınız yazmak hakikaten zor ismini niççe desem ayıp olmaz heralde:)

  abinin felsefeye yeni bir soluk yeni bir bakıs açısı getirdiğini hatta bir devir açtığını asla yadsıyamam.
  amma boyle buyurdu zerdüst ağır bir kitap.

  niççeyi anlamak isteyenlere felsefesini anlamak isteyenlere her ne kadar bir kısmı kurgu da olsa,

  niççe ağladığında kitabını tavsiye ederim nacizane.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu önerinizi değerlendireceğim. Sevgi ve saygıyla

   Sil
 3. Felsefe ilgimi çeker..Sığ değildir! derin düşünmeler, düşünceler alır okurken!..ve zaman zaman da;' "böyle -derin-nasıl düşünmüşler!nasıl hissedebilmişler!nasıl bir ruha!sahip olmuşlar" derim..ve bu sıradışı sanatçıları diğerlerinden ayıran en belirgin özelliklerinin de bu olduğu kanısına varırım. Bu kitabı okumuştum..

  Nitche insan ruhuna ve psikolojisine farklı bir açıdan bakmış!..ve duygularını, hissettiklerini yazmış!..O'nun bütün derdi, 'insanı akılcılığın kıskacından kurtarıp kendisi üzerinden düşünmesini sağlamak'olmuş..ve din, ahlak, çağdaş kültür, felsefe ve bilim dallarına kadar tüm değerleri iyi ve kötü kavramlarını sorgulamış ...

  -boş boş! gezmek, yemek, içmek, giyinmek, sürü psikolojisi içinde kuzu kuzu biat etmek değildir yaşamak!.. Düşünmekle başlar her şey!..pek çok yeni buluşlar, keşifler de öyle!..

  Bugün ülkemizin içine düştüğü bütün aymazlıkların temelinde bu sürü psikolojisi gelmektedir...

  Tarih te (içinde; sanat ve tüm dinler tarihi..vs), felsefe de, astroloji de, psikoloji de...tüm dallar da ortaya çıkarılan önemli eserler okunmalı incelenmelidir..İnsanlık ancak böyle gelişebilir..Düşünmeden, sorgulamadan bir neticeye ulaşamayız..

  Teşekkürler bu değerli paylaşımlarınız için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, kitap kolay okunur olmakla birlikte, daha geniş zaman ayırıp metinler üzerinden düşünme şansı edinmek gerekir. yoğun okuma temposu ile okunduğundan zor bir kitap oluyor. Belki başka bir zaman bir daha...

   Sil