19 Şubat 2013 Salı

ARALIK AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 1


KİTABIN ADI
Sporcu Milletiz Vesselam
KİTABIN YAZARI
Aziz Nesin
KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
Nesin Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2012
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
204 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10  
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
8/10 

Değerli mizah yazarımız Aziz Nesin’in spor üzerine yazıları, Nesin Yayınları tarafından bir araya toplanarak bu kitap oluşturulmuş.
Aziz Nesin bir dönem gazete yazarlığı sırasında spor muhabiri iken yazdığı bazı makaleler ve röportajlar ile değişik öykü kitaplarında spor öykülerinin birleştirildiği bu kitapta 1959-1964 yılları arasında yazılmış 22 futbol ve 14 güreş yazı ve öyküsü bir araya getirilmiş.
Aziz Nesin, yazılarında çarpıcı gülmece anlatımının yanında, döneminde yeni yeni profesyonelleşmeye başlayan futbola eleştirel bakış açısıyla, satır aralarında çarpıcı mesajlar veriyor.
Futboldan ve güreşten fazla anlamasanız dahi mizah ile iç içe yazılar, keyifli, kahkahalı öyküler, kitabı çabuk ve sıkılmadan okunur hale getiriyor.
Kitap aynı zamanda değerli yazarı anmak içinde bir fırsat

Mehmet Nusret Nesin ya da bilinen adıyla Aziz Nesin (20 Aralık 1915; Heybeliada, Adalar, İstanbul - 6 Temmuz 1995; Alaçatı, Çeşme, İzmir), mizah, kısa öykü,tiyatro ve şiir dallarında pek çok yapıtı bulunan Türk mizah yazarı. UNESCO'nun yayınladığı Index Translationum adlı dünya çeviri bibliyografyasına göre Aziz Nesin,Türkçe eser veren yazarlar arasında Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet'in ardından eserleri yabancı dillere en çok çevrilen dördüncü yazar konumundadır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder