25 Haziran 2010 Cuma

KIZILDERİLİ ATASÖZLERİ

İnsanoğlu yeryüzünde belirip düşünmeye başladığından beri bilmediklerini sürekli yorumlamış, araştırmış ve sorgulamıştır. Yıllarca ve yüzyıllarca dünyayı ve çevresini gözlemlemiş, çevresinde gelişen olaylardan sürekli dersler çıkarmıştır. Doğayla baş başa yaşayan insan doğandan çok şey öğrenmiştir. Öğrendiklerini, bildikleriyle karıştırdığı gibi bilmediklerine de sürekli çözüm aramış ve çözüm üretmeye çalışmıştır. Yaşamına sürekli doğruları almaya çalışan insan, yanlışlarından da doğadan aldığı derslerle sıyrılmaya çalışmıştır.
Modern toplum öncesi insan doğayla bugünden çok daha fazla haşırneşirdi. Doğa gözlemleriyle birleştirdiği yaşam felsefesi o denli ince noktalarda belirlemelere varmıştır ki bugün onların belirlediği fikirleri tekrar okuduğumuzda hayretten çok saygı duymamız gerektiğine inanıyorum.
Aşağıda, kapitalizm ve emperyalist Avrupalılar tarafından soykırıma uğratılan, bugünde torunları toplama kamplarında baskı altında tutulan, işsiz, amaçsız, ayyaş bir toplum haline gelen, turistlere bir meta gibi sergilenen Kuzey Amerika yerli kabilelerinden bugüne kalan özdeyişleri alıntıladım.
İnanıyorum ki bir gün dünyanın başbelası ABD dağılacak ama aşağıdaki sözler insanlıkla beraber sonsuza kadar yaşayacak!

-Aşkı tanıdığında, Yaratıcı'yı da tanırsın. (Fox Kabilesi)-Bir başkasının kabahati hakkında konuşmadan önce daima kendi mokaseninin içine bak (Sauk Kabilesi)
-Bir düşman çok, yüz dost azdır. (Hopi Kabilesi)-Bir kere "Al şunu" demek, iki kere "Ben vereceğim" demekten iyidir. (Kabilesi bilinmiyor)-Doğum yapan herşey dişidir. Kadınların ezelden beri bildiği kainatin dengelerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman, dünya daha iyi bir dünya olmak üzere degişmeye baslamış olacaktır. (Mohawk Kabilesi)- Dur, dinle. Hep konuşursan hiç bir şey duyamazsın.
-Dünyadaki her şeyin bir sebebi vardır. Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür. Ve her insan bir görevle yaratılmıştır
-Düşmanımı cesur ve kuvvetli yap! Eğer onu yenersem utanç duymayayım. (Apache Kabilesi)-Fakir olmak, şerefsiz olmaktan daha küçük bir meseledir.


-Gözlerde yaş yoksa, ruh gökkuşağına sahip olamaz.


-Gözün ile değil, yüreğin ile hüküm ver.


-Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir, hikmet ise istikbal (Lumbee Kabilesi)-Hayvanlar olmadan insanlar nedir ki? Eğer bütün hayvanlar kaybolup giderse insanoğlu büyük bir ruh yalnızlığı içinde ölecektir. Hayvanlara ne olduysa insanlara da aynısı olur. Her şey birbirine bağlıdır. Yerkürenin başına gelen, yerkürenin çocuklarının da başına gelecektir.
-Her şey halkadır. Her birimiz kendi hareketlerimizden sorumluyuz. Hepsi döner dolaşır, bize geri gelir.
-Herbirimizin farklı bir rüya gördüğünü hatırlatmakta fayda var.
-İhanet arkadaşlık zincirini karartır, fakat vefa onu her zamankinden parlak yapar.
-İlkbaharda usul usul yürü; toprak ona hamiledir...
-İnsan iki ruhludur içinde bir iyi köpek birde kötü köpek kavga eder. Hangisini daha çok beslersen o kazanır
-İnsan tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır.
-İnsanın gözleri öyle kelimelerle konuşur ki dil onları telaffuz edemez.
-Kartalı vuran kendi tüyünden yapılmış oktur.
-Kaybetmeyi ahlaksız bir teklife tercih et. İlkinin acısı bir an, diğerinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer.
-Kehanet, muhtemel bir olayı kesin bir bakış ile görmekten başka şey değildir. Hava ya bulutlu olacaktır, ya da güneş açacaktır. (Cherokee Kabilesi)-Arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Yanımda yürü, böylece ikimiz eşit oluruz. (Ute Kabilesi)-Komşun hakkında hüküm vermeden önce, iki ay onun mokasenleriyle yürü! (Cheyenne Kabilesi)-Ölüler güç ve bilgilerini beraberinde götürmez, yaşayanlara ilave eder. (Hopi Kabilesi)-Senin vicdanın senden başkasını temsil edemez.


-Sevgi ile yorulmadan ilerleriz. Sevgi ile, sadece onunla başkaları için fedakarlık yapabiliriz.-Şeytan hakkında konuşmayın. Gençlerin kalbinde merak uyandırır.
-Su gibi olmalıyız. Her şeyden aşağıda, ama kayadan bile kuvvetli. (Siyu Kabilesi)-Unutmayın çocuklarınız sizin değildir. Onu Yaratıcı'dan ödünç aldınız. (Mohawk Kabilesi)-Ulu Ruh'un kelimeleri meşe yaprağı gibi sararıp düşmez: çam yaprağı gibi ilelebet yeşil kalır.
-Üç barış vardır: Birinci barış, en önemli barıştır. İnsan ruhundadır o. İnsan, kainatla ve kainatın bütün güçleri ile olan ilişkisini, beraberliğini farkettiğinde, kainatın merkezinde Büyük Ruh'un durduğunu ve bu merkezin her yerde, her birimizin içinde olduğunu farkettiğinde birinci barış sağlanmıştır. Bu gerçek barıştır, diğerleri sadece bunun akisleridir. İkinci barış iki fert arasında olan barıştır. Üçüncü barış ise iki millet arasında yapılır. Fakat hepsinden önce, anlamalısınız ki 'gerçek barış' dediğim birinci barış, insanın ruhundaki barış yoksa ne fertler ne de milletler arasında barış olabilir.
-Yağmur iyilerin üzerine de yağar, kötülerin de..
-Yanlışı gören ve önlemek için eli uzatmayan yanlışı yapan kadar suçludur.
-Yapmamız gereken: her şeyi eski sadeliğine döndürmektir, böylece bozulan düzenimiz yeniden kurulacaktır.
-Yaşlılık ölüm kadar şerefli değildir. Yine de çok kimse onu ister.
-Yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı,çocuklarımızdan ödünç aldık.
-Yapmamız gereken: her şeyi eski sadeliğine döndürmektir, böylece bozulan düzenimiz yeniden kurulacaktır. (Kabilesi bilinmiyor)6 yorum:

 1. Hepsi birbirinden güzel,manalı,değerli.Lezzetli..Teşekkürler güzel paylaşımınız için.sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Mehmetbilgehanmerki,

  Gerçekten her bir söz birbirinden anlamlı ve güzel!hele ki bazıları başlıbaşına düşünme ve tartışma konusu dahi olacak nitelikte! bazı sözleri daha önceden duymuştum ama açıkcası kime ait olduğunu bilmiyordum.

  -Arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Yanımda yürü, böylece ikimiz eşit oluruz. (Ute Kabilesi)

  -Komşun hakkında hüküm vermeden önce, iki ay onun mokasenleriyle yürü! (Cheyenne Kabilesi)

  Paylaşımınla bilmediklerimi ayrıca duduğum ama eksik bilgilerimi tazelemiş oldum. Teşekkürler...sevgi ve esenlikler dilerim...

  YanıtlaSil
 3. duduğum mu duyduğum mu:)
  yutmuşum y yi:)

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Ebruli,
  İlginç bulduğunuza sevindim. Teşekkürler.

  SEvgili Esmir,
  Gerçekten çok güzel ve etkileyici deyişler. Paylaşmadan edilmeyecek denli güzeller.

  YanıtlaSil
 5. birbirinden düşündürücü,sorgulayıcı güzel yazılarınz için teşekkürler.kaleminiz susmasın... B.G

  YanıtlaSil
 6. Blogunuz alışkanlık yapıyor Mehmet Bey! Elinize, yüreğinize sağlık...

  YanıtlaSil