31 Mart 2017 Cuma

SUNA İNAN KIRAÇ VAKFI KALEİÇİ MÜZESİ

Antalya Kaleiçi’ndeki görmeye değer bir yapı da “Barbaros Mahallesi Kocatepe Sokak 25" numarada bulunan Suna-İnan Kıraç Vakfı’na ait müze.

Müze, önde yer alan geleneksel bir Türk evi ile hemen arkasında bulunan eski bir Ortodoks Kilisesi’nin yapısında oluşuyor. İnan bey tarafından Suna hanıma hediye olarak alınmış olan kilise yapısı öndeki ev ile birlikte son derece güzel ve bakımlı bir müze halinde düzenlenmiş.


Türk evinin giriş katı güvenlik odası ve Atatürk adına düzenlenmiş bir odadan oluşuyor. Ahşap merdivenden yukarıya çıktığınızda salon eski Antalya resimlerinden oluşan bir sergi vaziyetinde. İki oda ise eski Türk evlerinin malzeme ve kıyafetlerinin sergilendiği bölümlere sahip. Bir odasında da düğün töreni mankenlerle sembolize edilmiş.


Kilise binasına bahçe içinden yürüyerek dolaşıyorsunuz. Giriş katında çok sayıda çini ve porselen vazolar sergileniyor. Küçük bir üst kata arkada bahçedeki merdivenden çıkılıyor. Burada da eski Türk esnaflarının kıyafetlerinde biblolar, eski resimler sergileniyor.


Sokakta müze binasının hemen karşısındaki yapı grubu da vakfa ait. Burada Koç Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren “Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi" bulunuyor. Yapıda bir kütüphane ile konferans salonu bulunuyor. Merkezde iki ayda bir duyurulan çok sayıda konferans ve seminer faaliyetleri yürütülüyor.

Bu çok değerli faaliyetleri ile Antalya’ya ve Türkiye’ye olağanüstü katkılar sağlamaları sebebiyle Suna ve İnan Kıraç’a saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

2 yorum:

 1. Ne güzel insanlar. Varsıllara örnek olacak bir çift.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok onur verici çalışmalar yapıyorlar.
   Sevgi ve en derin saygılarımla.

   Sil