14 Mart 2017 Salı

ANTALYA KALEİÇİ

Geçen hafta sonu Runatolia yarışları için Antalya’ya gittiğimizde boş vakitlerimizde şehri gezmeye çalıştık. Antalya’ya gitmeyeli çok uzun zaman olduğu için gezimiz keşif gezisi gibi oldu. Otelimizin hemen yakınında olduğu için özellikle Kaleiçini bola gezme ve vakit geçirme şansımız oldu.


Kaleiçi, Antalya’nın eski kalesinin ve şehrinin içinde bulunduğu en eski yerleşim bölgesi. KaleiçiAntalya'nın merkezindeki ilçelerden  Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde yer alan deniz ve kara surları tarafından kuşatılan bir bölge. Kaleiçi'nin sokakları ve yapıları Antalya tarihinin izlerini günümüze taşıması bakımından görsel tarihsel zenginliğe sahip. Eski evlerin önemi sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda insanların yaşam şekli, davranışları, gelenekleri ve sosyal yönleri konusunda da çok yararlı bilgiler aktarıyor.


Kaleiçi'nin sokakları oldukça dar. Çoğunlukla limandan yukarılara doğru, dış surlar yönünde uzanıyorlar. Evler sahiplerinin ekonomik güçleri ve kullanılış amaçlarına göre farklılık gösteriyor. Birçok ev sahipsiz ve terk edilmiş görünümünde. Bir kısmı ise oldukça bakımlı. Ticari mekan haline getirilenler de oldukça fazla.


Evlerin ortak özellikleri çok. Genellikle yığma taştan ve ağaç bağlantılı olarak yapılmışlar. Hepsinin bir sokak cephesi ve bir de sokak görmeyen bahçesi bulunuyor. Sokağa bakan yüzde, ilk katta çok az pencere var. Üst katlarda  ise "Cumba" denilen ve hem ev, hem de sokak mimarisine uygun olarak yapılmış çıkmalar bulunuyor. 
Evlerin merkezini, zemin katta, bahçeye açılan ve taş zeminli "Taşlık"lar oluşturuyor. Bunlarda ticari mekanları rahatlatıcı bir unsur olarak çok revaçta. Bu taşlıklarda ağaçtan dinlenme kanepeleri var. Buralardan zemin kattaki odalara geçilebiliyor ayrıca genellikle dıştan bir merdivenle de üst kata çıkılıyor. Cumbaların üst pencerelerinde küçük boyutta ve genellikle renkli camlar bulunuyor. Kaleiçi'nde birçok ev aslına uygun restore edilmiş vaziyette. Çok sayıda, eğlence yerlerinin, pansiyonların, restoranların, hediyelik eşya satan dükkânların ve antika halı satan mağazaların bulunduğu bir bölge olarak turizm merkezi niteliği kazanmış vaziyette. Kaleiçi'nde bulunan tarihi camiler arasından en ünlüsü, Antalya'nın da simgesi olarak görülen Yivli Minare Camii var. Hadrian kapısı da hala görkeminden bir şey kaybetmemiş olarak görenleri büyülüyor.


2 yorum:

 1. Her türlü yok etme çabamıza rağmen yine de memleketimin her köşesi bambaşka güzelliğe sahip, Mehmet Bey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkemiz gezmekle bitecek gibi değil.
   Sevgi ve en derin saygılarımla.

   Sil