2 Mart 2017 Perşembe

ŞUBAT AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 2

 

KİTABIN ADI
Bizans’ın Yapı Ustaları (Master Builders of Byzantium)
KİTABIN YAZARI

Robert Ousterhout

KİTABIN ÇEVİRMENİ
Fügen Yavuz
KİTABIN YAYINEVİ
Koç Üniversitesi Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2016
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı   
KİTABIN SAYFA SAYISI
276 syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10

 
Anadolu’da yaklaşık 1000 yılı aşan hükümranlığıyla tarihte önemli bir rol oynamış bir şekilde bugünkü yaşantımızı dahi etkileyen Bizans İmparatorluğu ne yazık ki Hıristiyan bir devlet olması nedeniyle Osmanlı’da hiç araştırılmamış, Cumhuriyet Türkiyesi’nde de hala yeterli sayıda uzmanı bulunmadığından tarihi araştırılamamakta, pek çok yayın yabancı yazarlardan izlenebilmektedir.
Yazar, yetkin tarihçiliği ile günümüze kadar gelebilmiş Bizans dönemi kilise, katedral benzeri yapıtların tuğlasından mimari çizimine kadar derin bir araştırma ile Bizans Mimarlığını mercek altına alıyor.
Anadolu’da ve çoğunluğu İstanbul’da bulunan eserleri yapı, çizim, mimari üslup gibi konularda mercek altına alıyor.
Tarihçilerin, özelde Bizans meraklılarının, mimarların ve sanat tarihinden hoşlananların kesinlikle edinmesi gereken çok değerli bir yapıt.

Robert Ousterhout (Ph.D. University of Illinois) has taught in the History of Art Department at the University of Pennsylvania since 2007.  Previously he was Professor of Architectural History at the University of Illinois, where he taught for more than twenty years. A recognized specialist in Byzantine architecture, his research focuses on the documentation and interpretation of the vanishing architectural heritage of the eastern Mediterranean. His current fieldwork concentrates on Byzantine architecture, monumental art, and urbanism in Constantinople, Cappadocia, and Jerusalem. Since 2011 he has co-directed the “Cappadocia in Context” graduate seminar, a summer field school for Koç University.
At Pennsylvania, Ousterhout served as Director of the Center for Ancient Studies 2008-16.  He has been a Fellow in residence at Dumbarton Oaks and is currently serving as Senior Fellow. He has also been both President of U.S. National Committee for Byzantine Studies and of the Byzantine Studies Association of North America. At Illinois Ousterhout was honored as University Scholar (1992-95), Outstanding Faculty in the College of Fine and Applied Arts (1991, 2002), Associate at the Institute of Advanced Study (1993-4, 2006), and he received their Alumni Achievement Award in 2011.


4 yorum:

 1. Dün olduğu gibi bugün de ne yazık ki, ülke gündemi saçma sapan şeylerle geçiyor ve yine tarihimiz araştırılmıyor! üstelik kültür miraslarımız göz göre göre elimizden kayıp gidiyor. İlgi duyan da yok! değer bilip sahip çıkan da! var olanlar da yeterli değil!. Ve biz ancak, tüm bunları yabancı yazarlardan öğrenebiliyoruz. Kaynak kitapları tanıttığınız için teşekkürler Mehmet Bey..
  Size ve ailenize iyi hafta sonları dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülke tarihimizi yabancı yayınlardan takip etmek benim açımdan üzücü konulardan birisi. Ülkemizde enerjimizi o kadar boş şeylerle harcıyoruz ki tarihimizi de başkaları yazıyor.
   Sevgi ve saygılarımla.

   Sil
 2. Merhabalar Sayın Yazarım.
  Yine çok güzel bir kaynak kitabı bizlere tanıtmak için emek harcamışsınız. Teşekkür ederiz.
  Bu tür yayınları alıp okuyamıyorsak da, sizin sayenizde en azından kitapla ilgili bir ön bilgi ediniyoruz. İlgi alanımıza giren ya da sevdiğimiz bir yayın ise alıp okuma imkanı buluyoruz.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz ve desteğinize teşekkürler. Kanımca çok önemli bir kaynak kitap. Konuyla ilgilenenlerin mutlaka edinmesi gerekir.
   Sevgi ve saygılarımla.

   Sil