22 Mart 2017 Çarşamba

MART AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 2

 

KİTABIN ADI
Luviya
KİTABIN YAZARI

Sefa Taşkın

KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
Arkeoege Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2016
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı   
KİTABIN SAYFA SAYISI
467 syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
8,5/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10

 
Türkiye Arkeolojisi açısından yetkin bir eser karşınızda. Bu kez ülkemizden bir aydının eserini tanıtmak ise çok daha önemli.
Geçtiğimiz yüzyılın en büyük bulgularından birisi İÖ 2. Bin yıl dolaylarında, Hititlerden hemen önceki Anadolu coğrafyasında yaygın konuşma dilinin “LUVİCE” olduğu kesinlik kazandı. Ama Luvilerin ya da çağdaşlarının kimlikleri, dilleri ve Hitit belgelerinde adı geçen şehirlerin bir kısmının yerleri hala tam belirlenebilmiş değil.
İşte Sefa Taşkın bu kitabında, değişik kaynaklardan yaptığı karşılaştırmalı analizlerle, Luvileri, Arzawa’yı, Seha Irmağı Ülkesi’ni, Mira-Kuwaliya’yı, Hapalla’yı, Pitassa-Pedassa’yı, Walma, Wilusa’yı, Mesa Ülkesi’ni, Karkisa’yı ve Lukka Ülkesi’ni, coğrafyasını, halklarını, dillerini araştırıyor. Araştırmasının ilk bölüm olduğunu niteleyen Taşkın’ı, eski Bergama Belediye Başkanı olarak anımsayanlarınız da çıkabilir.
Anadolu ve tarihine meraklıların kesinlikle edinmesi gereken bir yapıt…


Sefa Taşkın (d. 1950), Türk inşaat mühendisi, siyasetçi, çevreci, yazar, eski Bergama Belediye Başkanı (1989-1999).
1950 yılında İzmir'in Bergama ilçesinde doğdu. İlk ve orta okulu Bergama'da, liseyi İzmir Atatürk Lisesi'nde okudu. 1973 Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden inşaat mühendisi olarak mezun oldu. Çeşitli yerlerde mühendislik yaptıktan sonra 1989'da Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den Bergama Belediye Başkanı seçildi. 1994'de CHP'den yeniden başkan seçildi.
Belediye başkanlığı sırasında, 1860'larda Bergama'dan Berlin'e götürülen Pergamon Altar olarak da adlandırılan tarihsel Zeus Sunağı'nın geri getirilmesi konusunda kampanya başlattı. Aynı dönemde Bergama yakınlarında siyanür kullanılarak işletilmek istenen altın madenine karşı, çevrenin korunması düşüncesiyle yöre insanlarıyla birlikte büyük bir kampanya başlattı. Olaylarla ilgili olarak, Harvard Üniversitesi ve London School of Economics dahil birçok üniversite tarafından doktora düzeyinde araştırma çalışması yapıldı.
Türk ve Yunan halkları arasında dostluğun ve barışın gelişmesi ve kalıcı hale gelmesi konusunda çalışmalarda bulundu. Bu çabalarından dolayı 1996 yılında Abdi İpekçi Barış Ödülü ile ödüllendirildi.
1999 yılında belediye başkanlığından ayrıldı ve zeytinciliğe başladı.

Kitapları

·         Sürgündeki Zeus: Bergama'dan Berlin'e, Berlin'den Bergama'ya (1991)
·         Ege Rüzgarları: Sürgündeki Zeus, Pergamon Hümanizması ve İzmirli Kör Ozan Homeros (1997)
·         Mysia ve Işık İnsanları: Anadolu Kültürünün Gizli Tarihi (1997)
·         Siyanürcü Ahtapot (1998)
·         Ağaçlar Ağlar mı Bergama'da (1998)
·         Filemon ile Baukis (2007)
·         Kına Rengiydi Deniz (2009) - Balkan Savaşları sırasında, "yaşadıkları topraklardan büyük acılar içinde Ege kıyılarına gelen, Kosovalı Müslüman bir aile ve onları bağrına basan Yahudi bir kadının hikayesini" konu almaktadır.
·         Pergamon Kadınları (2011)
·         Pembe Sardunya (2012) - Balkan Savaşları sırasında, "doğdukları toprakları terk etmek zorunda kalan Türk ve Rum muhacirlerin öyküsünü" konu almaktadır.
·         Luviya: Batı Anadolu ve Ege'nin İ.Ö. 2 Binyıl Tarihine Yeni Bir Bakış (2016)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder