12 Haziran 2012 Salı

NİSAN AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 2

KİTABIN ADI : Çılgın Türkler Kıbrıs

KİTABIN YAZARI : Turgut Özakman
KİTABIN ÇEVİRMENİ -
KİTABIN YAYINEVİ:  Bilgi Yayınevi
KİTABIN BASKI YILI : 2012
KİTABIN BASKI SAYISI : 7. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI : 453 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ:  10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ : 10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ : 10/10

YORUM:
Çılgın Türklerin son konusu “Kıbrıs”. 19. Yüzyıldan sarkan Kıbrıs sorunu neredeyse tüm 20. Yüzyılı ülkemiz açısından başat konulardan birisi olmuş, 1974 yılında gerçekleştirdiğimiz “Barış Harekatı” ile Kıbrıs Türk’ü ölümden ve katliamdan kurtarılmış ancak sorunlar hala bitmemiş durumda.
Sayın Özakman, Kıbrıs’ın tüm tarihini alarak 20. Yüzyıla getirdiği tarihçede özellikle 1950’lerde, İngiltere’nin özerklik ve giderek Cumhuriyet vererek sıyrılmaya çalıştığı siyasi ortam, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs arasında giderek ısınmış idi. Megalo İdea peşindeki Rumların akıl almaz tutumları giderek vahşet ve katliamlara dönüşmeye başlamış Kıbrıs Türklüğü bir imhanın ucuna gelmişti. 1950 ve 1960’ların bu sarsıcı hikayeleri ve 1974 barış harekatımız tüm önemli detayları ile bu kitapta anlatılıyor.
Kitabı mutlak okumanızı öneririm. Önce, Türk olarak, savunduğumuz tüm davaların detayını bilmek görevimiz olduğundan, sonra sonsuza dek savunmak görevimiz olduğundan ve son olarak bu vatan uğrunda kanları dökmüş tüm vatan evlatlarını bilmek ve unutmamak asıl görevimiz olduğundan…

4 yorum:

 1. Merhaba,
  Okuma merakınız ve alışkanlığınız için sizleri tekrar tebrik ederim. Paylaşımınız için de teşekkür ederim. Hem bilgilendiriyor hem de okumaya teşvik ediyorsunuz.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli üstadım, teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

   Sil
 2. Bilgehan abi tamamiyle katılıyorum..........bende bu kitabı okuyan biri olarak herkese tavsiye ederim sağlıcakla kalın..........

  YanıtlaSil