9 Ocak 2012 Pazartesi

MANDROGİ

Volga gezimizde Kiji adasından ayrıldıktan sonra ve Saint Petersburg’a varışımızdan önceki son durağımız Mandrogi.  Mandrogi’nin kurulduğu Podporozhsky bölgesi, Onega ve Ladoga göllerini bir araya getiren Svir nehri üzerindeki Leningrad bölgesine bağlıdır. Kasabada Rusya’nın geleneksel özelliklerini yansıtan ahşaptan yapılmış evler hâkim.

Mandrogi, tamamen turistik amaçla yapılmış bir yerleşim. Rus kır ve köy mimarisinin bolca sergilendiği, evlerin, otellerin ve satış mağazalarının tamamen ağaçtan inşa edildiği, tur gemilerinin gezme ve hediyelik eşya alışverişine olanak sağlayan bir durak

Burada herhangi bir tarihi nokta bulunmuyor. Sadece zaman zaman Putin’in konaklamak için geldiği söylenen bir villa ilgi odağı.
 (Putin'a ait olduğu söylenen villa)
Mandrogi’de gece konaklamalı oteller de mevcut. Daha çok, ahşap evlerde hediyelik eşya dükkanları var. Alışveriş için gezerken, bunların yapımını da canlı olarak görmeniz mümkün. Fiyatlar genellikle şehre göre biraz pahalı. Ancak çok fazla çeşitte hediyelik bulunca şeçme şansınız artıyor.

 Mandrogi’de ilginizi çekerse bir de Votka müzesi bulunuyor.Turların yaklaşık 2-3 saat ayırdığı Mandrogi’den sonra son durağımız Saint Petersburg’a doğru yol alıyoruz.

2 yorum:

  1. Evler hayalimdekiler gibi...Bakmaya doyamadım.

    YanıtlaSil
  2. Sevgili Kardeşim,
    Resimler doğal güzelliklerini tam veremiyor. Kendi gözünüzle görmeniz deileğiyle...
    Saygılar

    YanıtlaSil