6 Ocak 2012 Cuma

FRANSA'NIN MERHAMETİ !

Fransa, yıl 1776,
Abbeville şehrinde,çocuk denecek yaşta bir genç "dine saygısızlık etmekle" suçlanıyor. Suç unsuru ise; din adamları geçerken şapkasını çıkarmadığı ve meryemanayla dalga geçen şarkıları söylediği söylentisi. Evet sadece söylenti .
Fransa nın 1776 yılındaki kanunlarında, kiliseyi eleştirmek söylentide (yani dedikodu)olsa bile kesinlikle ölüm cezası vardı. Hem de ölümlerden ölüm beğen cezaları !
Chevalier La Barre adındaki bu genç, söylenti gereği hemen tutuklandı. Fransa'da, kanunlarının gereği kiliseyi eleştirme suçu işleyenlere,(buraya dikkat) ön soruşturma da önce dili ve sağ eli kesiliyor,sonra papazların huzurunda yargılanarak(dili kesilen kişi nasıl kendini savunuyorsa)suçu sabitlenip direğe bağlanarak diri diri yakılıyor.

Ünlü Fransız yazar Voltaire; suçlanan genci kurtarmak için büyük bir kamuoyu oluşturdu ve Chevalier La Barre isimli gencin davası Fransız Parlamentosuna taşındı. Karşı taraf yani Kilise ise gencin kesinlikle "Kilise eleştirme" kanunu gereği yargılanmasını istiyordu. Kilise'nin dayatmasının nedeni, eğer bu İlahi(!) Kanun delinirse ve bu genç yaşarsa dine karşı şüphelerin oluşmasına yol açacak, Hıristiyanlık büyük bir tehlikeye girecektir !
Fakat, Fransız Parlamentosu tarihinde ilk defa çok büyük bir merhamet(!) göstererek (ki bakınız nasıl bir merhamet) davayı görüşmeyi kabul etti.
Ve Fransız Parlamentosundan çıkan karar Fransızlar tarafından büyük bir memnunlukla karşılandı (!) Fransızlar sokaklarda dans ettiler.
Fransızları sokaklarda dans ettiren, Fransa Parlamentosu kararı;"Chevalier La Perre yargılanırken dili ve sağ eli kesilmeyecek ve direğe bağlanıp canlı canlı yakılmak yerine, doğrudan başı kesilecektir. Dilinin ve sağ elinin kesilmesi yerine de suçunu itiraf etmesi için işkence yapılacaktır." Ne merhametli karar değil mi?
Fransız Parlamentosu'nun,bu büyük merhamet(!) içeren kararı, Kilise tarafından şiddetle protesto edildi çünkü parlamento Dini korumamış ve bundan sonra Dine saldırılar olacaktır (!) Hıristiyanlık tehlikeye girecektir !
Kilise'ye karşı şarkı söylediğinin duyulduğu iddia edilen suçlu genç Chevalier La Perre; bu çok merhametli (!) karar gereği önce günlerce işkenceden geçirildi, nihayet suçunu itiraf etti (!) ve 1 Temmuz 1776 da başı kesilerek cezası infaz edildi.Ancak daha cezası bitmedi,nasıl mı?
Fransız Parlamentosu; gencin başının kesilmesinden sonrada merhametini sürdürdü ve büyük bir insan hakları uygulamasını (!) başlatarak, gencin başı kesik cesedinin Voltaire'in "Felsefe Sözlüğü"nün bir kopyasıyla yakılmasına izin verdi (!) Fransız aydınları,Parlamento'nun bu muhteşem(!) insan hakları içeren kararını imzaladıkları bildiriyle tasdik ettiler. 1776 yılında bu bildiriyi tasdik eden Fransız Aydınları 1789 Fransız Devrimi'ni (ki birileri bu katliama Aydınlanma derler) yapan ve kanunlaştıranlardır !
İşte o Fransızların torunlarının, 12.Ekim 2006 tarihinde tekrar "ermeni soykırım yalanı" için toplanacak olan merhametli (!) Fransız Parlamentosu’nun tarihi böyle "büyük insanlık örneği" kararlarla doludur.
Türk Milleti'nin Ecdadını; "sen Ermenilere soykırım yaptın" diye böyle iğrenç hayasız iftiralarla katillikle suçlayarak asıl alçak katilleri koruyan Avrupalıların, 1776 yılında Kilise'ye karşı şarkı söyledi diye ölümlerden ölüm beğen kanunları varken; 1776 yılında Türk İmparatorluğun da ; tüm dinlere mensup insanlar özgürlük içinde yaşıyorlar ve benim dinimden olacaksın diye değil cezalandırılmak, daha iyi ibadetlerini yapsınlar diye "Katoliklere, Protestanlara, Ortodokslara, Yahudilere, Baptistlere ve diğer" her türlü kolaylık gösteriliyordu.
İşte Türkiye'nin merhameti, işte Fransa'nın merhameti !
Bu ezeli Türk düşmanları Haçlıların kinleri nefretleri genetiktir! Bu "insan hakları" koruyuculuğu maskeleriyle, dünyayı kan göllerine çevirenlerin asla kendilerinden olmayanlara karşı merhametleri yoktur!
Ama şimdi birileri onların en büyük müttefikleri! Hem de güya "insan hakları" adına ciyak ciyaklar ! Sen merhametli (!) Avrupalının dostu; TÜRK'ün beşyüz, altıyüzyıl önceki tarihini barbarlıkla suçluyorsun da, Avrupalının 230 yıl önceki tarihini niye görmüyorsun?

Kör gözünüze,kara vicdanınıza yuh olsun!

9 Ekim 2006
Gülsev Eyüboğlu İrhan

(Kaynak: Önce Vatan)


1 yorum:

  1. YALNIZ FRANSIZLAR MI? AVRUPA'NIN TÜM MİLLETLERİNDE BU TÜR OLAYLARIN DANİSKASI DA VARDIR. FRANSA BELKİ ONLARIN AĞABABA LARI OLABİLİR.ONLARDA UTANMA YOK Kİ. KENDİ GÖZÜNDEKİ MERTEĞİ GÖRMEYİP, KARŞISINDAKİNİN GÖZÜNDEKİ ÇÖPÜ GÖRENLERDENDİRLER.

    YanıtlaSil