2 Temmuz 2013 Salı

MAYIS AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 1

 
KİTABIN ADI
Mustafa Kemal’in Ağzından Vahdettin
KİTABIN YAZARI
Falih Rıfkı Atay
KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
Pozitif Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2013
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
130 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 Tarihi yapan insanların ilk ağızdan konuşmalarının değerlendirilmesi ve tarihe not bırakılması çok önemlidir. Yıllar sonra, tarihin değişik şekillerde çarpıtılması, önemsizleştirilmesi, değişik eklemelerle tarihin boyutunun ve öneminin düşürülmeye çalışılmasının önüne geçer. 

Kitapta anlatılan notlar, değerli yazar ve gazeteci Falih Rıfkı Atay’ın Mustafa Kemal Atatürk ile 1926 yılında yaptığı ve aynı günlerde “Hakimiyet-i Milliye” gazetesinden yayınlanan söyleşi notlarından oluşuyor. İlk kez 1955 yılında kitaplaştırılan notlar bu kitapta tekrar yayınlanıyor.

Mustafa Kemal’in bu kitaptaki anıları, 1. Dünya Savaşı’nın son günlerinde Filistin de yaşanan son geri çekilme savaşlarını, Mustafa Kemal’in istifa ederek İstanbul’a dönmesi, 1918 Kasım ayından 15 Mayıs 1919’da Bandırma vapuruna binmesine kadar ki önemli olayların anlatısından oluşmakta. Mustafa Kemal Vahdettin ile ilgili anılarında, yaveri olarak Avrupa’ya yaptıkları seyahatten de notlar ekliyor.

Henüz okumayanlar ya da o dönemin detaylarını bilmeyenler için ilk elden çok önemli olayları anlatan kitap, Atatürkçü gençlerin en önemli başucu kitaplarından birisi. Unutm
ayın ki bilgi ve birikim olmadan bize verilen birinci vazifenin yerine getirilmesi güç olacaktır.
Falih Rıfkı Atay (1894, İstanbul - 20 Mart 1971, İstanbul), Türk gazeteci, yazar, milletvekili. 

Cumhuriyet döneminin en etkin gazetecilerindendi. İzmir'in kurtuluşundan sonra Mustafa Kemal ile tanışıp dostluğunu kazanan Falih Rıfkı, özellikle Atatürk’ü yakından tanıtan anılarıyla ünlendi. 1923-1950 yılları arasında milletvekili olarak siyasette yer aldı. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’e yakınlığı nedeniyle çok önemli olaylara tanıklık etmiş ve kişisel tarihi cumhuriyet tarihi ile özdeşleşmiştir.


3 yorum:

 1. Yoktunuz bir süredir tekrar hoşgeldiniz mi desem*

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Mehmet Bey,

  Bu kitabın çok önemli olduğunu ben de düşünüyorum. Zira yakın tarihimizi sadece kulaktan dolma bilgilerle o da 3-5 cümleyi geçmeyecek kadar bir birikimle ifade ediyoruz... O sebeple irade dışı yönlendirilmeye müsait konumdayız sanırım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette, bilginin en büyük silah olduğunu unutmayacak, geçmişimizle geleceğimizi kurmaya devam edeceğiz. Değerli gazeteci yazar Falih Rıfkı Atay'ın daha bir çok kitabını sıra geldikçe tanıtmaya çalışacağım. Sevgi ve saygılarımla.

   Sil