23 Ekim 2012 Salı

TEMMUZ AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 7

KİTABIN ADI : Kızı Jana Cerna tarafından: Milena’nın Yaşam Öyküsü (Milena Jesenska)

KİTABIN YAZARI : Jana Cerna
KİTABIN ÇEVİRMENİ: Kriton Dinçmen
KİTABIN YAYINEVİ : Arion Yayınevi
KİTABIN BASKI YILI:  2003
KİTABIN BASKI SAYISI:  1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI:  174 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ : 9/10 (Dizgi hataları var)
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ : 10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ : 10/10

YORUM:
Edebiyatın detaylarına meraklı kitap kurtları için çok ilginç bir kitap. Franz Kafka’nın sevgilisi olarak bilinen ve Kafka’nın mektuplarının “Milena’ya mektuplar” olarak yayınlanmasıyla tanınan, Milena Jesenska’nın hayat öyküsü kızı Jana Cerna tarafından yazılmış.
Dr. Jesensky’nin kızı olan ve burjuva bir Çek ailesinde doğan Milena, annesini erken yaşta kaybeder. Babasıyla yaşayan ve tamamen zıt karakterleri dolayısıyla sık sık çatışan Milena, dergi ve gazete yazarlığı sırasında tanıştığı Ernst Pollak’la evlenir ve kızı Jana doğar.
Zaman içerisinde birbirlerine ilgilerini yitiren çiftin farklı ve sıra dışı yaşamlarında Milena’nın hayatına Franz Kafka girer. Milena’yı çok seven Kafka, israrla boşanıp kendisiyle evlenmesini isterse de Milena boşanmaz. Kafka bir süre sonra bir araya gelemeyeceklerini anlayınca Milena’dan uzaklaşır.
Kızıyla zorlu bir yaşam süren Milena, 2. Dünya savaşı koşullarında Nazilere esir düşer. 1944’de yaşamını yitirir. Annesi gibi deli dolu bir hayat yaşayan Jana, belli bir yaştan sonra anılarını kaleme alır. Jan Cerny ile evlenen Jana, 1981’de bir trafik kazasında hayatını kaybeder. Jan Cerny, anıların yayınlanmasını sağlar.
Bu çok özel hayatları okumayı edebiyat severlerin kaçırmaması gerekir kanısındayım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder