15 Aralık 2010 Çarşamba

GEREDE TATLAR YAYLASI KAR YÜRÜYÜŞÜ

Geçen haftasonu için yine doğa yürüyüşü yapmaya karar verdiğimizde hafta sonunun olağanüstü kar yağışlı olacağını hiç düşünmemiştik.
Cuma günü başlayan hava değişimi cumartesi günü yerini şiddetli bir kar yağışına bıraktığında çevremizden, yapacağımız yürüyüşü ertelememiz konusunda bir baskı oluştu. Ancak doğa gezilerine başladığımızdan beri fuat hocamla hiç kar yürüyüşü yapamadığımıza sürekli yandığımızdan bu kar bizim için bulunmaz bir fırsattı. Kayıt için rehberimiz Tekin beyi aradığımızda fazla kaydın olmadığını düşündük. Ancak pazar sabahı araç başında buluştuğumuzda 18 kayıt olduğunu görünce doğrusu biraz şaşırdık.
Fakat hareket saati geldiğinde epey fire verdiğimizi gördük. Kayıt yaptırmalarına rağmen 7 kişi herhangi bir mazeret belirtmeden gelmemişti. 10 dakika kadar kendilerine telefonla ulaşmaya çalıştıysakta çoğunun telefonu cevap vermediğinden sonuçta 11 yürüyüşçü ve rehberimizle bu hafta sonu gezi mahallimiz olan Gerede Tatlalar rotasına doğru yola çıktık.
 Biraz geç çıkmanın verdiği zaman kaybını, molaları az tutarak telafi etmeye çalışarak otoyoldan Gerede istikametine doğru yola çıktık. Şehir merkezindeki kar oranı fazla değildi. yolda da çevrede gördüğümüz kadar ile 20 cm kadar kar vardı.
Saat 10.15 dolaylarında, Geredeye varmadan Greenpark tesislerinin hemen karşısında bulunan benzin istasyonuna geldiğimizde kar kalınlığının oldukça fazla olduğunu farkettik.
 Yürüyüşe fazla zaman kaybetmeden başladık. Ancak ormanlık alana daldığımızda yürüyüşümüzün bir doğa yürüyüşünden ziyade kar yürüyüşü olarak geçeceği belli oldu. daha ilk anda 40 cm kadar kara batmıştık bile.
 Kar yürüyüşlerinde eğer daha önce karda açılmış bir yol yoksa grubun önünde yürüyen tarafından dizler, bacaklar ve vücut kullanılarak kar yarılıyor ve geriden gelenler öndekinin ayak izine yarı oranında basarak açılan yolu genişletiyor. Ancak başta bulunup karı açmak inanılmaz yorucu bir işlem. Rehberimiz Tekin bey zaman zaman yorulduğunda arkadan gelenler kar açmada kendisine yardımcı oldular. Gezi arkadaşlarımızdan Zafer'in büyük gayreti hem rehberimize ve hem de bizlere destek oldu.
 Zaman zaman orman yolundan çıkarak orman içinde ağaçların altında daha az kar bulunacağı inancı ile ormana daldıysakta ormandaki karın seviyesinin açık araziden farklı olmadığını gördük.
 Ormanın bembeyaz kar örtüsü ile giyinmesi doğrusu görülmeye değer güzellikteydi.
 Orman içinde hafifçe yükselen yolu izleyerek yaylaya doğru çıkışımızdan iki saat kadar sonra Tatlat yaylasının evleri gözüktü.


 Duvarını aşarak girdiğimiz bi evin bahçesinde bulunan ahır, rüzgardan bizi koruduğu için burada dinlenme ile yemek molasını verdik. bulduğumuz bazı ağaç kabuklarını yakarak ateşte biraz ısınma yolu aradık.

 Yemekten sonra dinlenmiş ve güç toplamış olmakla birlikte havanın ne şekil alacağını bilemediğimizden, kar açmanın zorluğunu ve yolculumuzun oldukça yavaş devam etmesini dikkate alarak yayla etrafında geniş bir daire çizerek geriye dönmeyi doğru bulduk.

 Dönüşte girdiğimiz ormanda kar zaman zaman 1 metreye yükseldi. Bu arada Fuat hocam da sık sık karın tadına bakmayı ihmal etmedi.
 Yaylanın hemen altında bulunan küçük göletin yanından geçerken birlikte bir daha belki bulamayacağımız kar ortamındaki grup resimlerimizi doya doya çektik.

 Yaklaşık saat 15.30 dolaylarında yürüyüşümüzü tamamladığımızda yaklaşık 7 kilometre kadar süren yürüyüşümüzü tamamlamanın keyfi ile ilerleyen haftalarda yeni rotalarda yeni keyifler peşine düşmek üzere aracımızla çay çorba molası verdiğimiz Greenpark'a döndük.
(Fotoğraf desteği için, yürüyüş arakadaşım Bünyamin Seven'e teşekkür ederim.)

1 yorum:

  1. Merhaba,
    Bir çalışmanız "Bloglardan Seçmeler"de yayınlandı.
    Hayırlı günler dileğiyle.

    YanıtlaSil