21 Aralık 2010 Salı

EL JEM MOZAİK MÜZESİ - 2

El Jem mozaik müzesi, aslında halen kazısı devam eden villaların bulunduğu arkeolojik alanın hemen kenarında inşa edilmiş. Müzenin oldukça büyük bahçesinde de ortaya çıkarılmış villaların bulunduğu geniş bir alan yer alıyor. Zamanımızın oldukça yetersiz olması nedeniyle açık havada bulunan villaları dolaşarak gezme şansımız olmadı. Yalnız villalardan bir tanesi yaklaşık 70-80 cm'nin üzerinde kalan kısmı rekonstürüksüyon yoluyla ayağa kaldırılmış vaziyette.
Oda oda dolaşarak bu villayı gezme imkanını buluyoruz. Villanın bir odasındaki yer mozaiki aslına uygun şekilde muhafaza edilmiş.
 Villa harabeleri oldukça geniş bir alana yayılmış vaziyette. Müze içindeki yerel rehberler, zaman zaman kazılara devam edildiğini ifade ettiler.
 Villanın çatısından düşmüş bir parça üzerinde müze görevlisi değişik biçimdeki kiremitlerine nasıl yerleştirilmiş olduğu konusunda uygulamalı bilgi veriyor.
 Ayağa kaldırılmış olan vilanın ana binasının eski halini simgeleyen görünüşü. Dikkatle bakıldığı takdirde kapının alttan iki taşı orijinal olduğu farkediliyor.
 Müzenin kalan kısmında olağanüstü güzellikteki mozaikleri gezmeye devam ediyoruz. El Jem'deki mozaiklerin konuları daha çok doğadan esinlenmiş gibi. Mitolojik efsanelere ilişkin anlatımların azlığı dikkat çekiyor.

 Müze gezimizden sonra o günün bayram arifesi olması sebebiyle ana caddelerin yoğun kalabalığı araçla gitmemizi engellediğinden aracımızı sakin bir sokakta parkedip gezeceğimiz diğer mahalle doğru yürüyerek gidiyoruz. Bir süre sonra ulaşacağımız ve varlığına inanamayacağımız bir yapı bizi bekliyor.

5 yorum:

 1. Merhaba,
  Bir çalışmanız "Bloglardan Seçmeler"de yayınlandı.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
 2. Sayenizde gezmiş görmüş kadar oldum.teşekkürler paylaşım için..

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Mehmet Bey;
  "Bloglardan Seçmeler" bloğunda Dikmen Vadisi gezinizle ilgili yazı ve fotoğraflarınız yayınlanınca bloğunuzu ziyarete geldim
  ben Vadi'ye 5 dakikalık mesafede oturuyorum
  sanırım sizin fotoğrafladığınız yerler Dikmen Köyü denilen ve en en yukarılarda olan kısımlar ve henüz Vadi'nin tamamlanmamış etapları olsa gerek

  tanıtımınızın güzel yapılmadığı düşüncesindeyim naçizane...

  rica etsem bir de benim objektifimden yansıyanlara bakar mısınız lütfen

  http://yigitkartal.blogspot.com/2010/11/dikmen-vadisi-2010-sonbahar-kreasyonu1.html

  http://yigitkartal.blogspot.com/2010/11/dikmen-vadisi-2010-sonbahar-kreasyonu2.html

  http://yigitkartal.blogspot.com/2010/11/dikmen-vadisi-2010-sonbahar-kreasyonu3.html

  http://yigitkartal.blogspot.com/2010/11/dikmen-vadisi-2010-sonbahar-kreasyonu4.html

  güzellikleri de yansıtmak gerek diye düşünüyorum

  saygılar...

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Ebruli,
  Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 5. Sayın Aynur (küçük hala),
  Bloga girip yorum yapma nezaketini gösterdiğiniz için size çok teşekkür ederim.
  Muhtemelen blogunuzdaki fotoğraflanan yerler ile bizim gezdiklerimiz farklı mahaller. Tahminen sizin gezip görmediğimiz bir mahalli gezerek fotoğrafladık. Ülkemizin başkentinde ve hatta tam merkezinde böyle bir yer bulunmasını iç acıtıcı buldum. Bunu da ifade ettim sanırım. Ancak belirtmeliyim ki güzellikler kadar bu çirkinlikleri de görmezsek uyarı görevimizi yerine getirmiş olmayız. Sevgiyle kalın.

  YanıtlaSil