20 Nisan 2010 Salı

NİSAN AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 4


KİTABIN ADI : Bir Şeytanın Papazı
KİTABIN YAZARI : C. Richard Dawkins
KİTABIN ÇEVİRMENİ : Tunç Tuncay Bilgin
KİTABIN YAYINEVİ : Kuzey Yayınları
KİTABIN BASKI YILI : 2008
KİTABIN BASKI SAYISI : 1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI : 346 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ : 10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ : 8/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL DEĞERİ : 9/10
ÖNERİ : Dawkins, Darwinci ekolün yaşayan en önemli temsilcilerinden birisidir.
Bu kitapta yazarın değişik konularda yazılmış 32 değişik makalesi 7 başlık altında toplanmış.
Yazar son dönemde İngiltere’de ve ABD’de, yaradılışçıların en büyük hedeflerinden birisidir. Yazdığı bilimsel makale ve kitaplarıyla, din kitaplarının birçok yaradılış efsanesini yerlebir etmiştir.
Bu kitapta birçok önemli konuda çok yetkin yazılar var. Ancak tercümede sorun olduğu kanısındayım. Bazı makalelerde yanlış cümle kurguları ve anlamsızlıklar var.
Dipnotları o kadar küçük punto ile yazılmış ki, bir süre sonra okumaktan vazgeçiyorsunuz. Yazara ne kadar atfedilebilir bilememekle birlikte cümleler yan cümlelerle uzatılmış yer yer yan cümlelerin uzunluğu, cümlenin anlamını kaçırmış vaziyette. Bazı makalelerde bu sıkıntıyı yaşıyorsunuz. Ancak yazarın özellikle, kitap eleştirisi olarak ve ölenin arkasından yapılmış konuşma metinleri çok güzel ve etkileyici. (Batıda kiliselerde, ölenin ardından yapılan törenlerde konuşma yapma önemli hitabet dalları arasında. Özellikle bir yazar, edebiyaçı ya da sanatçının ardından yapılan konuşmalarda ciddi konuşma metinleri hazırlamak önemli ve anenevi bir olay)
Kısacası bilimi seviyorsanız bilimin bu öncü savaşçının kitaplarını mutlaka okumanız gerekiyor.
Darwin’i anlamak istiyorsanız okumanız gerekiyor.
Çağdaş bilime inanıyor ve hurafelerin yıkılmasını istiyorsanız yine okumanız gerekiyor…

Clinton Richard Dawkins ( 26 Mart 1941), İngiliz uyruklu etolog, yazar, evrim kuramcısı. Oxford Üniversitesi'nde zooloji profesörüdür. Bilimin halkça anlaşılması için 1995 yılında oluşturulmuş Oxford Üniversitesi Charles Simonyi Kürsüsü'nün 2008 yılında emekli oluncaya kadarki sahibi ve aynı zamanda New College bilim kurulunun bir üyesidir.
1976'da yayımlanan The Selfish Gene (Gen Bencildir) adlı kitabında doğal seçilim'in bireyler ya da türler seviyesinde değil, genler seviyesinde incelenmesi gerektiğini savundu. Aynı kitapta, mem kavramını ortaya atarak bugün memetik diye bilinen bilim dalının kurucusu oldu.
1982'de yayımladığı The Extended Phenotype (Genişletilmiş Fenotip) adlı kitabında, fenotipi vücutla eş anlamlı gören geleneksel görüşe karşı çıktı, bir organizmanın kendi vücudu dışında oluşturduğu yapıların da (kuş ve termit yuvaları gibi) o organizmanın genleri tarafından inşa edildiğini, dolayısıyla organizmanın fenotipine dahil edilmesi gerektiğini savundu.
Evrim, yaradılışçılık ve din konularındaki fikirlerini açıklamak için pek çok popüler bilim kitabı yazmış ve pek çok televizyon programına katılmış olan Dawkins, bir ateizm savunucusu olarak da ünlenmiştir. 2006'da yayımladığı The God Delusion (Tanrı Yanılgısı) adlı kitabında tanrının varlığı ve dinlerin gerekliliği için öne sürülen geleneksel savlara karşı çıkmış ve ateist bir dünya görüşünü savunmuştur.
Profesörün www.richarddawkins.net adresindeki internet sitesine 10 Eylül 2008 tarihinde Türkiye çıkışlı sunucularda yasak konulmuştur. Siteye Türkiye'den girildiğinde yalnızca “Mahkeme kararıyla erişim engellenmiştir” ifadesi görünmektedir. Ancak hangi mahkemenin hangi tarih ve sayılı kararı ile engellendiği belirtilmemektedir. Yasaklama üzerine, siteden yapılan açıklamaya göre Türkiye'den mahkeme başvurusu yapan kişinin Adnan Hoca olarak da bilinen, Harun Yahya mahlâsını kullanan Adnan Oktar olduğu belirtilmiştir.
Richard Dawkins, yazdığı kitap nedeniyle de Türkiye'de dava konusu olmuştu. Dawkins'in "Tanrı Yanılgısı" adlı kitabını Türkiye'de yayımlayan Kuzey Yayıncılık'ın sahibi Erol Karaaslan, geçtiğimiz Mart ayında (2009), "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" iddiasıyla dava edilmiş, ancak mahkeme, "kitap yasaklamanın düşünce özgürlüğünü özünden sınırlayacağını" belirterek Karaaslan'ın beraatine karar vermişti.
Dawkins'in son kitabı Yeryüzündeki En Büyük Gösteri Türkçe olarak yayınlandı..
“www.richarddawkins-turkey.blogspot.com” sitesinde yazarın tüm eserlerini ve bazı güzel makalelerini bulabilirsiniz.

2 yorum:

  1. Darwin'i anlamak isterim evet.İlginç bir kitapmış.Zorlayıcı görünse de.Olaylı kitap üstelik :) Teşekkürler paylaşımınız için.sevgiler..

    YanıtlaSil
  2. Sevgili Ebruli,
    İnsanlığın geçmişini arama konusundaki kararlılığını baltalayan yaradılışçılıktan kurtulunabildiği müddetçe bilim ilerleyecektir. Giordano Bruno ya da Galileo'nun başına gelenlerin artık Dawkins'lerin başına gelmemesi için çağdaş bilime sahip çıkmamız da gerekiyor sanırım.

    YanıtlaSil