29 Nisan 2010 Perşembe

GÜRCİSTAN - İZLENİMLER

Gürcistan’ın para birimi “Lari” kuruşları ise “Tetri”. Gezimiz sırasında ABD Doları kuru 1.73-1.75 arasında değişiyordu. TL ile kıyaslandığında yaklaşık olarak rakam vermek gerekirse 85 TL = 100 Lari.
Batum ve Tiflis’te adım başı döviz büfeleri var ve neredeyse, esnafın yaptığı tek iş döviz ticareti.
Rastladığımız ikinci önemli iş ise kumarhane dükkanları. 5 yıldızlı otellerden tutun da herhangi bir sokaktaki basit bir dükkana kadar adım başı kumarhaneler var. Ben görmedim ama grubumuzdan bazı arkadaşlar Tiflis’te 5 yıldızlı Radisson SAS otelinin kumarhanesinin çok lüks ve kaliteli olduğunu söyledi.
Tiflis’te metro sistemi mevcut. Ancak hatları ve kalitesi konusunda bilgi edinme şansım olmadı.
Tiflis’te taksi bol. Ücretleri de makul düzeyde yaklaşık mesafe ücretleri Ankara gibi olduğundan tutarı da Ankara ücretlerinin yaklaşık %20 eksiği kadar tutuyor.

Şehir içi otobüsler mevcut. Ancak bir kısmı görülmeye değer, eski Rus antikaları. Nasıl çalıştığına hayret etmemek elde değil.
Kaldığımız 3 yıldızlı Hotel Varazi’nin odaları güzel ve temiz. Ancak sadece 3 kişi alabilen 2 adet asansöründen herhalde artık Türkiye’de örneği kalmamıştır. Genellikle merdivenleri tercih ettik.
Tiflis’in özellikle “Rustaveli” caddesi, şehrin en lüks, şık ve pahalı mağazalarının, kafelerinin bulunduğu geniş ve güzel bir cadde. Güzel ön yüzlere sahip binaları görülmeye değer.
Şehirlerarası yollarda en dikkat edilecek noktalardan birisi, başıboş vaziyette otlayan inekler. Ansızın yola yönelerek tehlike yaratıyorlar.
Şehirlerarası yollarda bir başka problem tuvaletler. Erkek tuvaletlerinin genel pisliği bir yana bayan tuvaletlerinin kapısı yok. Şu anda ciddi bir sorun ama birkaç sene içerisinde düzeltilecek sanırım.
Genel anlamda ücretler çok düşük. Tiflis’teki ya da Batum’daki çarşı Pazar fiatları, lüksüne kaçmasan dahi oldukça yüksek.
Gori’deki Stalin müzesindeki İngilizce rehberliği yapan, 27 yıllık memur,tarihçi Anna’nın aldığı maaş 100 Lari. İnsanlar bu inanılmaz paralarla yaşamaya çalışıyor. Bu yaşam savaşı nedeniyle pek çok Gürcü insanı Türkiye’de çalışıyor

Tiflis’in meşhur ressamlar parkı ile antikacılar çarşısı, gittiğimiz gün sürekli yağan yağmur nedeniyle açılmadı. Bu nedenle görmeyi çok arzuladığımız bu mekanları görme olanağını yitirdik. Ancak Gürcistan’a gitmeyi düşünenlere ilk önerilecek mekanlar bunlar.
Gürcistan’ın en meşhur yiyeceği “Haçapuri” (Peynir ve ekmek kelimelerinden oluşuyor.) Bir tür peynirli börek. Sıcak yeniyor. İçine özel bir peynir konuyor. Mutlaka tatmanızı öneririm

1 yorum:

  1. Teşekkür ederiz Bilgehan Bey, Verdiğiniz bilgilerle dağarcığımıza birşeyler kattık. Gitme nasip olursa önerilerinizi dikkate alırız. Sağolun.

    YanıtlaSil