6 Şubat 2017 Pazartesi

OCAK AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 5

 
KİTABIN ADI
Köpeğim Charley ile Amerika yollarında (Travels with Charley in search of America)
KİTABIN YAZARI

John Steinbeck

KİTABIN ÇEVİRMENİ
Aslı Biçen
KİTABIN YAYINEVİ
Sel Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2015
KİTABIN BASKI SAYISI
2. Baskı   
KİTABIN SAYFA SAYISI
242 syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10

 
“Gazap Üzümleri” ve “Cennetin Doğusu” başta olmak üzere dev eserlere imza atan Steinbeck’ten bu kez sıra dışı bir gezi kitabı karşınızda.
1960’ların başında Steinbeck, uzun süredir kafasında kurduğu, Amerika içinde bir geziyi hayata geçirmeye karar verir. Yaşlı köpeği Charley ile birlikte, “Rosinante” adını verdiği karavanı ile 3 ay sürecek bir Amerika gezisine başlar.
Ülkenin değişik noktalarında süren gezi yazarın yüksek gözlem gücü ve görsel değerlendirmeleriyle ilgiyle okunur bir gezi kitabına dönüşen kitap aynı zamanda 60’ların başındaki Amerika’ya da bir öz atma şansı veriyor bize.
Vakit ayıranların hoşnut kalacağı bir kitap.


4 yorum:

 1. Gezi kitabı olmasına karşın sayfa sayısının azlığı dikkatimi çekti. Nedense gezi kitaplarını pek cazip bulmuyorum. Sizin kitaba notunuz oldukça yüksek.Açıkcası içeriğini merak ettim. Okunacaklar listeme ekleyeceğim. Yazı için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gezi kitabı olarak adlandırmam aslında belki kitaba tam uymuyor. Zira yazarın gördüğü yerleri anlatma gibi bir kaygısı yok. Galiba okuyunca tam bir tanımlama yapılabilir.
   Sevgi ve en derin saygılarımla.

   Sil
 2. "İyi olmak için iyi niyetli olmak yetmez" FARELER VE İNSANLAR kitabıyla tanıdım STEİNCBEK'i. Ardından Cennetin Doğusu, Gazap Üzümleri. Gerçekten olağanüstü eserler... Saygılarımla Mehmet Bey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yazarın dilimizde yayınlanmış tüm eserlerini edinip okumaya çalışıyorum. Bir yazarı daha iyi tanımanın yolu diye düşünüyorum.
   Sevgi ve en derin saygılarımla.

   Sil