23 Şubat 2016 Salı

RAVENNA

Ravenna, İtalya'da Emilia-Romagna bölgesinde bulunan ve aynı ismi taşıyan ilin merkez yerleşimidir. Emilia-Romagna bölgesinin Roma’dan sonra en büyük ikinci şehri sayılıyor. Adriyatik Denizi’ne yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunmasına rağmen Merkez Garı’ndan başlayan bir kanal ile deniz kıyısındaki “Candiano Marina di Ravenna”ya bağlanmıştır. Bu liman bölgesi sayılı ticari limanlar arasındadır.
Ravenna’nın İtalya tarihinde önemli bir yeri bulunmakta Sırasıyla, 402-476 döneminde - Batı Roma İmparatorluğu, 493-553 döneminde - Ostrogot Krallığı, 568-751 döneminde - Ravenna Eksarhlığı, Bizans İmparatorluğu dönemlerinde merkez olarak kullanılmıştır.


Halen şehrin tarihi bölgesinde bulunan 8 tarihsel anıt, Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınmış vaziyettedir.


Tarihi kent merkezi oldukça küçük ve yürüyerek kolayca gezilecek durumda. Şehir merkezinde gezmeye başlarken kolayca edinebileceğiniz haritalarda önerilen gezi rotalarına ulaşabilirsiniz. Galla Placidia Anıt Mezarı’nın hemen yakınında “Opera di Religione della Diocesi di Ravenna” adlı kuruluş tarafından şehrin beş önemli binasına giriş bileti tek bilet üzerinden satılıyor. Kişi başı 9,5 Euro ödeyerek “Basilica di S. Apolinare Nuovo”, “Museo Arvescovile e Cappella di S. Andrea”, “Battistero Neoniano”, “Basilica di San Vitale” ve “Mausaleo di Galla Placida”yı ziyaret etme şansını ediniyorsunuz. Biz zaman yetersizliği sebebiyle bu sayılanlardan son dördüne gezerek Ravenna gezimizi noktaladık.
Bir tam gün ayırmanız halinde bu güzel şehri daha iyi tanıma şansı elde edersiniz. Şimdi gezmeye başlayalım.

2 yorum:

  1. Yine harika görseller , :) teşekkürler paylaşım için...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler, izlemenize sevindim. Sevgi ve saygılar

      Sil