3 Şubat 2016 Çarşamba

BASİLİCA Dİ SAN MARCO, VENEDİK

Venedik merkez adası San Marco’nun ismiyle anılan basilica Bizans mimari sanatının izlerini taşımakta. Palazzo Ducale’nin hemen yanında yer alıyor. Orijinali Doge’ların şapeli olup katedral olarak yapılmamıştır. Ancak 1807’den bu yana Venedik Patriğinin ve Roma Katolik Başpikoposluğu’nun ikametgahıdır.
Yapıda kullanılan Bizans mozaikleri Venedik’in dönemindeki zenginliğini gösteren bir unsur olup 11. Yüzyıldan beri Chiesa d'Oro (Church of gold) olarak  bilinir.
Basilica’nın ön cephe kapısında bulunan kemerlerden birincisi olan San Alipio kemeri Lunette (hilal şeklinde duvar resmi) Aziz Marco’yu anlatan mozaiklere sahiptir. Kapının hemen üzerinden 1204’de İstanbul’dan çalınan atların kopyaları yer almaktadır. (İstanbul’un çalınan atlarını bir başka yazı konusu yapacağım)
Yine kapı üzerinden Kanatlı aslan, ellerinde İncil tutan aslan boğa, kartal ve melek motifleri bulunuyor.
Yapı ilk kez 828 yılında, Venediklilerin İskenderiye’den çaldıkları Aziz Marco’ya ait kutsal emanetleri koymak için geçici bir yapı olarak yapılmış. Bu kilise 976’da yanar., 978’de yeniden inşa edilir. 1063’den bu yana şu anda mevcut basilicanın biçimini alır. Basilica 1094’de kutsanır. Rivayete göre aynı yıl Aziz Marco’nun vücudu bir sütun içinde Doge Vitale Failer tarafından keşfedilir. Yapıya şimdi hazine odası olarak kullanılan bir kule eklenir. 13. Yüzyılda kilisenin girişi ve ön süslemeleri yapılır. Kubbeler Gotik tarzda yapılan Palazzo Ducale ile uyum sağlaması için kurşunla kaplanır.
Gezerken aşağıdakilere dikkat ederek dolaşabilirsiniz.

o Aziz Markos ve Melekler Heykeli: 15. yüzyılda eklenen bu heykel ana kapının üstündedir.

o Aziz Markos’un Atları: Bazilika dışında bulunan bronz atlar dört tanedir ve orijinalinin kopyasıdır.

o Taçkapıdaki Oymalar: Ana kemer üzerindedir. 13. yüzyıldan kalmadır. Bu oymalarda üzüm toplanan Eylül ayı betimlenmiştir.

o Ön cephe mozaikleri: Bu kısım 17. yüzyılda yapılmıştır ve Aziz Markos’un naaşının İskenderiye’den kaçırılışı tasvir edilmektedir.

o Vaftizhane Mozaikleri: 14. yüzyıldan kalma bu eserde Vaftizci Yahya betimlenmektedir.

o Sayvan: Yeni Ahit’ten sahnelerin yer aldığı kısımdır.

o Tetrarchia: Roma İmparatorluğu’nun dörtlü yönetimi bu heykel grubunda temsil edilir.

o Mascoli Şapeli: “Yeni Şapel” olarak da bilinen bu kısım erkeklerden oluşan bir cemaate sahiptir.

o Pentekostes Kubbesi: 12. yüzyıla ait bu eserde havariler başlarında ateşten bir hale ile görülür.

o Hazine Odası: Konstantinapolis’den getirilen hazinelerin saklandığı yerdir.

o Göğe Yükseliş Kubbesi: 13. yüzyılda Venedikli ustalarca yapılan ana kubbedeki cennetteki İsa figürünün resmedildiği kubbedir.

o Pala d’oro: 250 parçadan oluşan ve 10. yüzyılda yapılmış bir panodur.

Giriş ücretsiz ancak içeride müze ve hazine dairesi kısmına giriş ücreti alınıyor. Ayrıca özellikle bayanların kolsuz kıyafet ya da şortla girmesi istenmiyor. Bacakların kapatılması talep ediliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder