25 Şubat 2016 Perşembe

MAUSOLEO di GALLA PLACİDİA, RAVENNA

Basilica di San Vitale ile aynı avlu içerisinde bulunan İmparatoriçe Galla Placidia’ya ait mozole’ye geçiyoruz. (İmparatoriçe diyorum ama gerçekte imparator kızı, imparator annesi ve imparator kardeşi unvanları da bulunmakta) 1996 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınan bu anıt eser, özelliklerken dönem Hıristiyanlığa ait korunmuş mozaikleriyle çok önemlidir.
Bina, kutsal Haç kilisesi formunda yapılmış olup içerisinde üç adet lahit bulunmakta. Birincisinde, 450 yılında vefat eden Galla Placidia (İmparator 1. Teodosius’un kızıdır), bulunmakta. 1677 yılında yapılan araştırmada imparatorluk mantosu ile oturur vaziyette bulunduğu ifade ediliyor. Ancak buluntular kaza sonucu yanmış. (Böyle sakarlıkların sadece bize özgü olduğunu sanıyordum)
Bu lahitin sağında bulunan lahtin, Galla’nın oğlu İmparator III. Valentinianus veya erkek kardeşine ait olduğu sanılıyor. Solda kalan ise Galla’nın kocası İmparator III. Constantinus’a aitmiş.
Binanın başından itibaren mozole amaçlı olarak yapılıp yapılmadığı bilinmiyor. Genel anlatımlar Galla Placidia tarafından yaptırıldığı yönünde. En azından aksine bir yorum bulunmuyor. Mozole, Saraya ait olan Santa Croce Kilisesi’nin bir bağlantısı olarak 417’de yapılmış iken, bugün kilise yıkılmış durumda imiş. Adriyatik kaynaklı su baskınlarına önlem olarak zemininin 5 ayak kadar yükseltilmiş olduğu ifade ediliyor.

Anıt mezarın mozaikleri son derece önemli ve değerli kabul ediliyor. Tavan mozaikleri “Cennet Bahçesi” betimli imiş. En değerli kabul edilen mozaik ise Hz. İsa’nın çoban olarak resmedildiği mozaik imiş. Burada Hz. İsa, dönemin modasına uygun olarak “Apollon” formunda yapılmış. Eser, dinginliği, dengeli kompozisyonu ile İskenderiye Ekol’ünde yapıldığı kabul edilmekte. (Antakya Ekolü kompozisyonlar daha dramatik etkilidir.)Bu anıt eser, Amerikan besteci Cole Porter’ın 1920’de yaptığı ziyaretten sonra “Gece ve Gündüz” eserine ilham kaynağı olmuş. Cole Porter’ı dinlemek istiyorsanız;

https://www.youtube.com/watch?v=5WX_fKVWX2s

Aşağıdaki linkte anıt mezarı geziyorsunuz;

https://tr.khanacademy.org/humanities/medieval-world/early-christian1/v/the-mausoleum-of-galla-placidia-ravenna

2 yorum:

 1. Sanat tarihi formasyonumuz sırasında mimarisiyle, duvar resimleriyle işlediğimiz yerler. Okul günleri geldi aklıma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunları zamanında okuyabilmiş olmanız bile çok güzel. şimdi galiba artık sanat Tarihi dersleri yok.
   Sevgiler, saygılar.

   Sil