18 Mart 2013 Pazartesi

OCAK AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 1


KİTABIN ADI
Og’dan Oğur’a –Devletin Oluşması Sürecinin Türkçe’deki İzleri-
KİTABIN YAZARI
Doğu Perinçek
KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
Kaynak Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2012
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
144 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10  
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 

Ulus tarihimizin derinlikleri araştırıldıkça Türklüğün oluşması sürecinin ana hatları giderek daha çok aydınlanıyor.
Dilimizin kökenlerin tarihin derin izlerinin ip uçlarının sürüldüğü bu kitapta, Sayın Perinçek “Ok”, ilk Ön-Türk işaretinin izini sürerek hem dil zenginliğimizi keşfe çıkıyor hem de bu kavramın giderek Türk ulusunun en önemli dayanaklarından “devlet” kavramına ulaşıyor.
Her satırı, keşfedeceğiniz büyük bir dünyaya açılan bu kitapta Og/Ok=Kan bağı, boy Oğur/Oğuz=Boylar Birliği, Zenginlik, Devlet kavramlarının derinlemesine incelenmesi yanında “Oğur, Oğuz ilişkisi”,”Oğuzlarda sınıflaşma”,”Türk dilinde devlet”,”Türklerin tek tengriciliği” gibi çok ilginç konu başlıklarına da sahip.
Ne dersiniz, bunlar okumanız için yeterli değil mi?
Doğu Perinçek (d. 17 Haziran 1942, Gaziantep, Türkiye), siyasi parti başkanı ve hukuk doktoru. Hâlen İşçi Partisi genel başkanlığını yürütmektedir.
Yargıtay Başsavcı Yardımcılığı görevinde bulunan ve dört dönem Adalet Partisi'ndenErzincan milletvekili seçilen, Erzincan Kemaliyeli Sadık Perinçek ve Malatya DarendeliLebibe Perinçek'in oğlu olan Doğu Perinçek, babası yedeksubaylık görevini yaptığı sıradaGaziantep'te doğdu.
İlk ve ortaöğrenimini Ankara Sarar İlkokulu, Atatürk Lisesi ve Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi'nde yaptı. Ardından yükseköğrenimini yapmak üzere Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne giren Perinçek, üniversite yıllarında bir süre Almanya'ya giderek çalıştı. 1962 ve 1963'te toplam 10 ay bulunduğu Almanya'da işçilik yapan Doğu Perinçek ve burada kaldığı dönemde Almanca öğrendi. Haziran 1964'te lisans öğrenimini tamamlayan Perinçek, aynı fakültenin Kamu Hukuku (Devlet Teorisi ve Kamu Hürriyetleri) kürsüsüne asistan olarak girdi. Aynı yıl siyasi görüş olarak Bilimsel Sosyalizmi benimsedi. Dört yıl Siyasi İlimler Derneği Türkiye Bölümü yöneticiliği, dört yıl Türk Hukuk Kurumu yöneticiliği yaptı.
İyi derecede Almanca ve orta derecede İngilizce bilen Doğu Perinçek, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, gazeteci Şule Perinçek ile evlidir. Zeynep Perinçek (ODTÜ Endüstri Tasarım mezunu, 1970 doğumlu), Kiraz Perinçek (Boğaziçi ÜniversitesiSosyoloji Bölümü mezunu, 1976 doğumlu), Mehmet Perinçek (Hukuk Fakültesi mezunu, öğretim üyesi 1978 doğumlu) ve Sadık Can Perinçek (Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi, 1994 doğumlu) adlı dört çocuğu bulunmaktadır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder