7 Mart 2013 Perşembe

ARALIK AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 5


KİTABIN ADI
Futbol Asla Sadece Futbol Değildir  (Football Against The Enemy)
KİTABIN YAZARI
Simon Kuper
KİTABIN ÇEVİRMENİ
Sinan Gürtunca
KİTABIN YAYINEVİ
İthaki Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2003
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
406 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10  (Birkaç dizgi hatası var)
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
8/10 

Bu kez size ilginç bir kitabı tanıtacağım.
Geçen 30 yıllık dönemin önde gelen futbolcu ve futbol dünyasının önde gelen simasını tanıyanlar için çok zevkli ve ilginç bir kitap. Belki kitap ve ismi bayanlar için sıkıcı gelebilir. Ancak eğer, kitapta adı geçen kişileri tanımamaktan çok sıkıntı duymazsanız ve sadece anlatılanları okumak isterseniz bayanların da futbol dünyasının arka planını görmek ve çok ilginç hikayeleri öğrenme fırsatı bulacaklarına eminim.
Simon Kuper, futbolu amatör düzeyde oynayan ve daha çok taraftar düzeyinde ilgilenen biri. Ancak takip ettiği ve tanık olduğu olay ve hikayeler bir roman gibi sürükleyici.
Kitap, futbol oyununu anlatan, kurallarından bahseden bir kitap değil. Aksine futbolun arkasındaki siyaset, mafya ilişkileri vs anlatılan konular. Özellikle Rusya, Ukrayna ve Afrika üzerine olan bölümler gerçekten okunmaya değer. Afrika’nın futbola bakışı, futbolun Afrika’ya bakışı ve yazarın Türkçe’deki bu basım sebebiyle kitabın içinde olmamakla birlikte önsöze eklediği Türk futbolu ile ilgili bilgiler ise gerçekten önemsenmesi gereken bilgiler.
Kısacası futbolun arkasındaki dünyayı tanımaya ne dersiniz?
Simon Kuper (d. 15 Ekim 1969; Kampala), Britanyalı yazar. Futbol hakkındaki yapıtlarını antropolojik açıdan oluşturmaktadır.
15 Ekim 1969'da Uganda'da doğan Kuper, Güney Afrikalı ailesiyle birlikte antropoloji dalında akademisyen olan babasının Leiden Üniversitesi'nde çalışmaya başlamasıyla Hollanda'nın Leiden şehrine yerleşti. Daha sonraları Stanford, Kaliforniya, Berlin ve Londra gibi şehirlerde yaşayan ve amatör olarak futbol oynayan Kuper, Oxford Üniversitesi'nde "Tarih" ve "Almanca" eğitimi aldı.
Yaşadığı ülkelerde futbol oynarken, çeşitli dergi ve gazetelere futbolla ilgili makaleler yazdı. Bir gün aklına futbolla ilgili bir kitap yazmak geldi ve bunun için dokuz ay süren bir seyahate çıkan Kuper, birçok ülkeden birçok teknik direktör ve futbolcuyla görüştü. Görüşmelerini hikâyelere dönüştürüp 1994 yılında İngiltere'de Futbol Asla Sadece Futbol Değildir (Football Against the Enemy) adlı kitabını yayımladı. Bu kitapla İngiltere'de yılın en iyi spor kitabı ödülünü kazandı. ^
Ajax taraftarı olduğunu dile getiren Kuper, 2003'te Ajax-Hollandalılar ve Savaş (Ajax, the Dutch, the War: Football in Europe during the Second World War) adlı kitabını yayınladı. 2009 yılında Stefan Szymanski ile birlikte Futbolun Şifreleri (Soccernomics) adlı kitabı piyasaya sürdü. 2012 Haziran'da Futbol Adamları kitabı Türkiye'de de yayımlandı.2 yorum:

  1. futbol sadece sahada 22 kişinin oyandığı bir oyun olmadığını anlatıyor sanırım..okunmaya dğer.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, okursanız keyif alacağınıza inanıyorum. Saygılar.

      Sil