30 Nisan 2012 Pazartesi

MART AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 1

KİTABIN ADI : Al Midilli

KİTABIN YAZARI : John Steinbeck
KİTABIN ÇEVİRMENİ:  Belkıs Çorakçı
KİTABIN YAYINEVİ:  Milliyet Yayınları
KİTABIN BASKI YILI : 1996
KİTABIN BASKI SAYISI : 1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI : 120 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ:  10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ : 10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ:  10/10

YORUM:
Ülkemizde çok tanınan Steinbeck’in yine defalarca ve çeşitli yayınevleri tarafından yayınlanmış bu kısa kitabında iki uzun hikaye yer alıyor.
Her iki hikayede de kırsal insanının doğaya bakış açısı, doğada yaşamı irdeleniyor.
Kitaptaki ilk hikaye Al Midilli birkaç bölümden oluşuyor. Ancak özellikle ikinci hikaye “Junius Maltby” hikayesi özellikle okunmaya değer özellikte ve güzellikte.
Kısa olması çekici gelebilir.


John Steinbeck, (27 Şubat 1902 - 20 Aralık 1968) ABD'li yazar.

27 Şubat 1902'de Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaleti Salinas kentinde doğdu. 20 Aralık 1968’de New York'ta yaşamını yitirdi. 1940 Pulitzer Ödülü ve 1962 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi gerçekçi roman-öykü yazarı.
Bir ırgat ailesinin çocuğudur. Babası Prusyalı, annesi ise İrlandalı göçmen bir aileye mensuptur. Yaşıtları gibi o da küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. 1920-1926 arasında aralıklarla Stanford Üniversitesi'ne devam etti. Öğrenimini sürdürebilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi işlerde çalıştı. Okulu bitiremedi. Öğrencilik yıllarında başladığı yazmayı sürdürdü. Irgatlık ve işçilik yaparken edindiği deneyimler, eserlerinde işçilerin yaşamlarını gerçekçi bir dile anlatmasına büyük katkı sağladı. İlk romanlarından başlayarak hep işçileri, yaşam koşullarını, ilişkilerini anlattı. İlk kitabı " Altın Kupa " (1929). 1936'da yayınlanan "Bitmeyen Kavga"da tarım işçilerinin grevi ve bu greve önderlik eden iki Marksisti anlattı. Amerikan çalışma sistemine keskin eleştiriler yöneltti. Üçüncü kitabı "Fareler ve İnsanlar" 1937'de yayınlandı. Bu kez iki göçmen işçi arasındaki garip ve karmaşık ilişkinin öyküsünü anlatıyordu. Kendisine "Pulitzer Ödülü" getiren ünlü romanı "Gazap Üzümleri" 1940'ta sinemaya aktarıldı. II. Dünya Savaşı yıllarında daha çok ideolojik eserler verdi. İzleyen yıllarda politikadan uzak, eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı eserler ve senaryolar yazdı. 1962'de edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.4 yorum:

 1. Merhaba,
  Kitap okumak güzel. Okunan kitabı paylaşmak daha da güze. Böylece hem bilgilendiriyor; hem de okumaya teşvik etmiş oluyorsunuz.
  Ne mutlu okumayı sevenlere ve sevdirenlere.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli üstad,
   yorumunuza çok teşekkürler

   Sil
 2. Gazap Üzümleri'ni lise yıllarımda okumuştum. Diğerlerini daha sonra okudum. Ancak iki öyküsünün yer aldığı All Midilli adlı kitabını okumamışım. Hatırlattığınız için teşekkürler...

  YanıtlaSil