3 Şubat 2012 Cuma

KAZAN KATEDRALİ – SAİNT PETERSBURG

Saint Petersburg şehrinin belki de en ünlü caddesinin adı Nevski caddesidir.

Bu çok ünlü cadde çok sayıda kanalı keserek Neva nehrine dek uzar. Şehrin merkezi sayılabilecek bu cadde pek çok şehir turunun başlangıç noktasıdır aynı zamanda.
Cadde üzerinde de şehrin en önemli silüetlerinden olan Kazan Katedrali yer almaktadır. 1801-1811 yılları arasında, Roma’daki San Pietro Bazilikası’ndan esinlenilerek, mimar Voronihin’in projesi temel alınarak yapılmıştır.

Napolyon’un Rusya’yı işgali sırasında direnen Rus ordularının başkomutanı Feldmareşal Mihail Kutuzov’un naaşıda 1813’de Katedral’e defnedilmiştir. (General Kutuzov bir dönem İstanbul’da Rus Elçiliği de yapmıştır.)

Devrimden sonra kilise özelliği yok edilen katedral tüm Sovyet dönemi boyunca Ateizim Müzesi olarak işlev görmüş. Halen dini evlilik merasimlerine ev sahipliği yapmakta ve aynı zamanda şehrin önemli bir görsel müzesi olan katedral, Sovyet döneminde dahi bağımsızlık sembolü özelliğini yitirmemiş, öyle ki Alman işgaline karşı Büyük Anayurt Savaşı (2. Dünya Savaşı) sırasında Sovyet askerleri, Kutuzov’un kabri başında vatana ve Leningrad’a bağlı kalacaklarına dair ant içmişler.
Müzenin ana girişi ile tüm şehri yukarıdan görmek için kulesine çıkışı ayrı ücrete tabi.

Katedral’e şehrin herhangi bir yanından metro ile ulaşmak isterseniz ineceğiniz durak “Nevski Prospekt”.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder