22 Aralık 2011 Perşembe

GORİTSİ – KRİLLOV MANASTIRI

Rusya-Volga gezimize uzun bir ara vermiştik. Geziye kaldığımız yerden devam ediyorum.
Volga üzerinde 3. Durağımız, Rubinskoye su rezervinin Beloe Gölüne bağlantısı üzerinde bulunan Goritsi kasabası ve bu kasabaya yakın mesafede bulunan Krillov manastırı.
Goritsi, Rubinskoye’den ayrıldıktan sonra Sheksna üzerinde bulunan su asansöründen hemen sonra yakın bir su rezervinin bağlantısı üzerinde. Goritsi esasen Krillov manastırı sebebiyle durak haline getirilmiş. Goritsi’ye  yaklaşık 8 klm mesafede bulunan Krillov Manastırına otobüslerle geçiliyor.

Krilov kasabasında Aziz Kiril’in adını taşıyan manastır nehir kenarına açılan kapısı, etrafında geçen yüzyıla kadar hapishane olarak kullanılan binaları ile günümüzde turistik ziyaretlere açılmış. Halen bir küçük kilisesi dışında kullanılmamakta. Döneminde Rusya’nın en zengin manastırı olan Aziz Kiril Manastırı’nın müze bölümünde kilisede kullanılan eşyalar, ikonalar, dini kitaplar, rahiplerin giysileri ve kullandığı eşyalar sergileniyor.

Manastır içinde dolaşırken yerde taş döşemesi olarak kullanılan mezar taşları dikkat çekiyor. Devrime kadar komünistlerin hapishanesi olarak bir süre kullanılan manastır, devrim sonrası bu kez devrimciler tarafından uzun süre papazların tutuk bırakıldığı hapishane olarak işlevini devam ettirmiş.

Halen gezenlere küçük bir kilise korosu tarafından dini müzik dinletisi de yapılıyor.
Krillov’dan sonra nehir yolculuğunun en büyüleyici, en güzel manzaraları başlıyor.Gemimiz,  Huş, Sarıçam, Ihlamur, Meşe, Ladin, Kayın ağaçlarının oluşturduğu ormanların arasında Sheksna Nehri’nde ilerliyor.  Köyler, kasabalar, şehirler ve Beyaz Göl geçildikten sonra ve Onega Gölüne ulaşana kadar Kovzha kanalında 6 su asansörüne sırayla giriliyor.
Nehir yolculuğunun en güzel yönü, sürekli değişik yerler görüyorsunuz. Gözünüzü pencereden bir an çevirip, sonra yeniden baktığınızda farklı bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Film şeridi gibi geçiyor.

Bundan sonraki durağımız Onega gölünde Kiji adası.

4 yorum:

 1. ne kadar güzel bir ev öyle..

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Mehtap,
  Kiji ve Mandrogi'de çok daha ilginç evler gelecek!

  YanıtlaSil
 3. Çok ilginç belki inanmayacaksınız ama dün gece rüyamda Moskova'daydım,sabah blogunuzu ziyaret ettiğimde bu güzel fotolarla karşılaştım.Pek çok Rus arkadaşım olmasına rağmen Rusya ya hiç gitmedim belirtmek isterim.
  Saygılar...

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Özgür,
  Moskova'yı tanıttım. Geziye, araya giren tatiller ve başka sebeplerle biraz ara vermiştim. Şimdi devam edeceğiz. Daha sırada sırada şehirlerin kraliçesi Saint Petersburg var! İzlemeye devam edin sevgiler.

  YanıtlaSil