16 Mayıs 2016 Pazartesi

KISA, KISA BOLOGNA - I

Bologna’daki gezimizde bazı önemli noktaları şimdi kısa kısa gezeceğiz;
FONTANA di NETTUNO
Nüptün Çeşmesi, Piazza Maggiore (Büyük Meydan)’a hemen bitişik olan Piazza Nettuno üzerinde bulunuyor. 1667’de inşaatı tamamlanmış.
Merkezdeki büyük heykel, deniz ve suları hareketsiz hale getirmek için sol kolunu açıp uzatan, sağ kolunda tanrı Neptün’ün simgesi üç başlı mızrağı tutan Yunan ve Roma mitolojisinde yer alan tanrı Neptün’ü sembolize diyor. Bu ana heykelin altında her dört köşede ağızlarından su akıtan çocuk heykelleri bulunuyor. Bunların altında ise dünyanın dört büyük nehrini (Ganj, Nil, Amazon ve Tuna) simgeleyen Nereid heykelleri yer alıyor.
Çeşme, Papalık valisi Kardinal Carlo Borremeo tarafından amcası Papa IV. Pius’un papa seçilmesi onuruna yaptırılmış. Tasarımı 1563’de mimar Tommaso Lauranti tarafından hazırlanır. Merkezdeki ana Neptün heykeli heykeltıraş Giambolognata’ya ait. Diğer yan heykeller Zanobio Portigiani adlı yerel bir döküm ustasına ait. Anıtın dökümlerinin tamamlanması 1564 olmuşsa da, çevre havuz ve heykellerin havuza monte işlemlerinin tamamlanması 1567’yi bulur.
LA BASİLİCA di SAN PETRONİO
Bologna’nın Duomo’su olan basilica Piazza Maggiore meydanında bulunuyor. Dünyanın 15. Büyük kilisesi sayılıyor. Uzunluğu 132 metre ve genişliği 66 metre olan basilicanın ön yüzü 51 metre. 
Basilica, kentin koruyucu azizi, 5. Yüzyılda şehrin piskoposluğunu yapan,  Aziz Petronius’a ithaf edilmiş.
Tadilat nedeniyle kapalı olduğu içini gezemediğimiz bu basilicanın inşası 1388’de başlamış ve değişik eklemelerle 1479’da tamamlanmış. Meşhur büyük ana kapısı Jacobo della Quercial’e ait.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder