21 Mayıs 2013 Salı

MART AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 5


KİTABIN ADI
Memleket Hikayeleri
KİTABIN YAZARI
Ayfer Tunç
KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
İletişim Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2012
KİTABIN BASKI SAYISI
2. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
235 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10  
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 

Ayfer Tunç, kitaplarının hemen hepsinde değişik çıkış noktalarından hayatı yakalıyor. Bu kitabında da hikaye-anı-anlatı karışımı birbirinden değerli ve güzel 38 hikayesi ile karşımızda. 

Adı Refik Halit Karay’ın eski ve ünlü kitabına bir anıştırma olan bu kitapta Tunç, çoğunluğu, yazarın memleketi olan Karasu kökenli hikayelerinde insanı anlatıyor. Büyük kısmında geçmişin anılarında yolculuk yapılıyor.

Ayfer Tunç’u yakından tanıyan edebiyat severler ya da "yanımda bir kitap olsa" diyeceklerin, elinden bırakamayacağı güzellikteki bu kitap, günlük yaşamda fırsat bulamayanlar için de mükemmel bir yaz kitabı niteliğinde.

Haydi kitaba diyorum ben de…

6 yorum:

 1. Okumak okumak... İşte hayat bu şekilde anlaşılacaktır sanıyorum. Tanıtımlarınıza teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok okumalı günler sizin olsun. Sevgi ve saygılar sunuyorum.

   Sil
 2. Ayfer Tun'un kitaplarını okumaya hangisinden başlamamı önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Şeniz,
   Ben hikaye kitaplarından başlamanızı öneririm. "Memleket Hikayeleri" "Suzan Defter" "Taş, Kağıt Makas" "Aziz Bey Hadisesi" gibi. Sonra da romanları sırasıyla "Bir Maniniz yoksa annemler size gelecek" "Bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi" "Yeşil Peri Gecesi". unuttuklarım da var tabii. Çok seveceğinize eminim. Sevgiler.

   Sil
 3. Merhabalar,
  Zamanında bu alışkanlık bize kazandırılmadığı ve sevdirilmediği için birazcık okuma özürlüyüm. Aynı şeyi ben de çocuklarıma yapamadığım için onlar da okuma özürlü. Aslında okumayı ne kadar seviyormuşum da haberim yokmuş. Bunun farkına vardığım da bir türlü beceremedim. Ancak, ilgimi çeken, araştırma yaptığım konularda çok iyi bir okuyucuyum. Ama bir roman ya da bir hikaye kitabını okuyup da bitirdiğim söylenemez.

  Bu nedenle okuyanları ve okuduklarını paylaşanları çok seviyorum ve onları ilgiyle izliyorum.

  Bu güzel paylaşımınız için ve okuduğunuz için sizi kutlarım ve teşekkür ederim.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey,
   Okumak için hiçbir zaman geç sayılmaz. İsteyin zamanı yaratırsınız. Yıllardır, 1 saat düzenli okumak için sabah 6'da kalkıp 7'ye kadar okumayı alışkanlık edindim.
   Romanlar bir anda ağır gelirse hikaye kitapları ile başlayın, Sait Faik, Orhan Kemal, Ayfer Tunç size okumayı sevdirecek!
   Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

   Sil