7 Mayıs 2013 Salı

MART AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 1


KİTABIN ADI
“Saadetim Yıldızı Sultanım”  Süleyman-Hürrem-Mihrümah
KİTABIN YAZARI
Necdet Sakaoğlu
KİTABIN ÇEVİRMENİ
-
KİTABIN YAYINEVİ
Oğlak Yayıncılık
KİTABIN BASKI YILI
2012
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
133 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10  
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 

Bir süredir “Muhteşem Yüzyıl” adı altında  Kanuni dönemi olayların hikaye edildiği bir dizi sebebiyle gündeme gelen 16. Yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nun kaderini etkileyen bu dönemin tarihinde yaşayan önemli kişilerin kısa yaşam öykülerinin anlatıldığı ve bazı orijinal mektup alıntıların yapıldığı bu kitap kısa fakat tarihten fazla hoşlanmayanları çok sıkmayacak ölçüde döneminin özelliklerini anlatıyor. 

Tarihi kişiliklerin doğru anlatılmaması sebebiyle dizisini seyretmiyorum. Ama gerçekten bu dönemi anlamak isterseniz önemli bir başucu kitabı kabul edebilirsiniz.

Değerli tarihçi yazar tarafından, daha önce yayınladığı “Bu Mülkün Sultanları-36 Osmanlı Padişahı” ve “Bu Mülkün Kadın Sultanları” kitaplarından yaptığı bu kısa derlemede Süleyman ile Hürrem mektuplaşmaları, Süleyman, Hürrem, Mihrimah, Mahıdevran ve Gülfem Hatun anlatılıyor.

Meraklısı kaçırmasın derim.
Necdet Sakaoğlu (d. 29 Eylül 1939; Divriği), Türk tarihçi, öğretmen, yazar. 

Divriği Atatürk İlkokulu'nu (1951), Nuri Demirağ ortaokulu (1954), İttihatçı Sivas valisi Muammer Bey'in yaptırdığı şatovari bir öğretmen okulunu (1957) ve en son olarak da, İstanbul Çapa'daki kitabesinde adı "Dârül-Muallimat-ı Aliye" olan Eğitim Enstitüsü'nü bitirmiştir.

Tarih, folklor ve edebiyat alanlarında araştırmaları vardır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder