16 Mayıs 2013 Perşembe

MART AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 4


KİTABIN ADI
Tanrılar Doğduklarında (When The Gods were born)
KİTABIN YAZARI
Carolina Lopez-Ruiz
KİTABIN ÇEVİRMENİ
Hamide Koyukan
KİTABIN YAYINEVİ
İthaki Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2012
KİTABIN BASKI SAYISI
1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
235 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10  
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 

İthaki Yayınlarının, tarih-mitoloji serisinden çıkan bir başka zengin içerikli eser daha huzurlarınızda. Walter Burkett’in kitabını tanıtırken aktardığım gibi, batının, “Uygarlık Yunan’da başladı” tezinin hızla çürümesiyle birlikte çok değerli eserler ortaya çıkmaya başladı. Tarihin gerçekten filizlendiği “Bereketli Hilal”den çıkan bulgular, bildiklerimizi –bize öğretilenleri- sarsmaya devam ediyor. Yazar, Burkett’in izinden giderek bu kez, tanrıların doğuşunun kökeninin de Ortadoğu olduğu ve hatta Olympos tanrılarının kaynaklarının Yakındoğu tanrılarında olduğunu ispatlayan olguların izlerini sürüyor. 

Yunan-Fenike etkileşiminin izinde, Hesiodos’un “Teogonia”sını satır satır didikleyen yazar Yunan ve Yakındoğu Soy mitlerinin ortak kökenine iniyor.

Kozmogoniler, Kutsal Ağaç ve Kutsal Taş kavramlarının tarihsel yolculuğundan, tarihin, arkeolojinin, mitin doyumsuz zevkine varmak istiyorsanız aradığınız ve defalarca açıp tekrar tekrar okuyacağınız çok keyifli bir bilgi hazinesi.

Demedi demeyin…


Carolina López-Ruiz
Faculty

Associate Professor, Director of Graduate Studies
Personal Statement

My research focuses on understanding Greek culture in its broader ancient Mediterranean context. Only by leaving aside theoretical limitations (such as the dichotomy between Indo-European and non-Indo-European languages, artificially extrapolated to other cultural features) and looking to the human and historical sphere in which such cultural exchanges and processes of integration and adaptation actually took place can we advance our understanding of Near Eastern and Greek interaction on a new footing.

Areas of Expertise

· Greek and Near Eastern interaction and colonization

· Archaic Greek literature and Classical Mythology

Education

· Ph.D. University of Chicago 2005

· Hebrew University of Jerusalem 1995-96

· M.A.-B.A. Universidad Autónoma de Madrid 1995

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder