27 Mayıs 2013 Pazartesi

EVLİLİKLER NEDEN BİTER YA DA DEVAM EDER?

Sevimli bir çift 15 dakika sürecek bir araştırma için Washington Üniversitesi’nde Gottman, psikoloji laboratuarına geliyor. 
Sevgi dolu bu çift laboratuara alınıyor ve evdeki sıradan bir sorun hakkında konuşmaları isteniyor. Çift çöp sorunlarını seçiyor. Evdeki çöplerin dışarıya atılması ile ilgili 15 dakika tartışıyor. 
Bu sırada bütün konuşmalar kaydediliyor. 15 dakika sonunda araştırmacılar, çifte teşekkür ediyor. Çiftler mutlu bir şekilde ayrılıyor. 
Araştırmacılar, videoyu analiz ediyor ve bu çiftin 5 yıl içinde ayrılacağını iddia ediyor. 
Beklenen oluyor ve çift üç yıl içerisinde ayrılıyor. 

% 90 DOĞRULUK

Sadece 15 dakikalık videoları analiz ederek, bir çiftin ayrılıp ayrılmayacağını % 90 doğruluk ile tahmin edilebiliyor.
Hatta daha sonra sadece 3 dakikalık video kayıtlarından tahmin yapmaya başlıyor ve tahminleri %87 doğru çıkıyor. Peki, bunu nasıl yapıyorlar? 

OLUMLU VE OLUMSUZ İFADELER

3 dakikalık her videoyu saniye saniye analiz edip, eşler tarafından sözlü ve beden dili ile ifade edilen olumlu ve olumsuz duyguları sayıyor.
Olumlu duyguların oranı, olumsuz duygularının oranına 5’e 1 ise, çiftler ayrılmıyor. Olumsuz duyguların oranı artıkça ayrılma ihtimalleri de artıyor. Ama bütün olumsuz ifadeler aynı derecede olumsuz etki yaratmıyor. Belirlediği 4 ana olumsuz davranış varsa, boşanma ihtimali çok daha fazla oluyor. Nedir bu dört ana davranış?
1) AŞAĞILAMA 
En büyük negatif davranış aşağılama. Eğer ilişkide aşağılama varsa, ilişkiyi kurtarmak neredeyse imkansız. Saygı olmayınca, ilişkinin temeli çok zayıf kalıyor.
Aşağılama kişinin direkt kimliğine ve var oluşuna zarar veriyor. Verilen mesaj açık: sen sadece ilişkimizde kötü değilsin, sen tek başına kötüsün. Bu durumda çiftler ayrılsa bile, kişinin özgüvenine verilen zarar yıllarca etkisini sürdürüyor.

2) ELEŞTİRİ
Eleştiri, sürekli hata bulma ve yargılama davranışı. Davranışlarından ziyade, kişinin karakteri ve kişiliğini eleştirme. 
Kişi kendisinde bir sorun olduğunu düşünüyor ve ilişkiden kendini kurtarmanın yollarını arıyor.
Kendisinin takdir edilmediği ortamlardan uzaklaşıp, takdir edildiği ortamlara gidiyor. Kendisini işe yaramaz hissediyor.

3) SÜREKLİ SAVUNMA
Ayrılığı getiren diğer davranış da çiftlerin karşı tarafı anlamaya çalışmadan, sürekli kendilerini savunması. 
Her davranışa bahane bulmak, kendi davranışlarını sürekli rasyonelleştirmek, karşı taraf fikrini söylediğinde “sen bunu daha çok yapıyorsun” deyip oku ona çevirmek, karşı tarafı dinlemeden kendi fikrini söylemek önemli savunma davranışları.
Anlama odaklı değil de savunma odaklı olmak ilişkilerde yapılan en büyük hata sanırım.

4) SUSMA
Susma tehlikeli gibi görünmese de en tehlikelilerinden bir tanesi. Bir taraf endişesini söylediği zaman, kişi karşı tarafı tamamen yok sayıyor ya da konuyu başka tarafa çeviriyor.
“Karşı tarafa sen değersizsin” mesajını veriyor.
AYRILMA SEBEPLERİ 
İşte araştırmacılar sadece bu dört davranışa bakarak bir çiftin ayrılıp ayrılmayacağına % 90 doğruluk ile karar veriyor. 
Araştırmacılar bir de şunu keşfediyor. Olumsuz duyguların fazla olduğu ilişkilerde çiftler çok daha fazla hastalanıyor. 
Şimdi siz ilişkinizi değerlendirin ve ayrılma(ma) ihtimalinizi hesaplayın. Bakalım ne çıkacak?

John Mordecai Gottman (born April 26, 1942) is a Ph.D. psychologist known for his work on marital stability and relationship analysis through scientific direct observations published in peer-reviewed literature. The lessons derived from this work represent a partial basis for the relationship counseling movement which aim to improve relationship functioning and the avoidance of those behaviors shown by Gottman and other researchers to harm human relationships. Dr. Gottman is a Professor Emeritus of psychology at the University of Washington. With his wife Dr. Julie Schwartz, Gottman heads a non-profit research institute (The Relationship Research Institute) and a for-profit therapist training entity (The Gottman Institute).

Gottman developed multiple models scales and formulas to predict marital stability and divorce in couples, and has completed seven studies in this field. The predictive studies regarding newlywed couples are most well known

8 yorum:

 1. çok güzel, evleneceklerin kulağına küpe..
  teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanların birbirini daha iyi anlaması ve sağlıklı iletişim kurması dileğiyle, sevgiler, saygılar.

   Sil
 2. Hımm bunu birde eşimle okuyayım ben..teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kişisel özeleştiriler ve yüzleşmeler için iyi bir fırsat.

   Sil
 3. Bu yazınızı aklı başında her bireyin tek tek okuması gerekir diye düşünüyorum Mehmet Bey. Zira sosyal hayattaki ilişkilerde de insanların birbirlerine bakışlarına "kıssadan hisse" olarak görmelerini sağlayacaktır. Saygılarımla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız, özellikle insanın kendisiyle de yüzleşebilmesi açısından önemli. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

   Sil
  2. bu kitabı almak için bulamıyorum. bilgi verirseniz sevinirim

   Sil
  3. Kitabın Türkçe çevirisinin olup olmadığını bilmiyorum. Ancak Dr. Gottman'la ortak iş yaptığını bildiren://www.ciftterapisi.com/ sitesiyle bir temas kurun derim.
   Selamlar.

   Sil