19 Kasım 2012 Pazartesi

TEMMUZ AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 11

KİTABIN ADI : Zombi (Zombie)
KİTABIN YAZARI : Joyce Carol Oates
KİTABIN ÇEVİRMENİ : Merve Sevtap Ilgın
KİTABIN YAYINEVİ : Siren Yayınları
KİTABIN BASKI YILI : 2011
KİTABIN BASKI SAYISI : 1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI : 179 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ : 10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ . 10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ : 10/10

YORUM:
Joyce Carol Oates, zaman zaman Gotik eserler vermekte. Özellikle hikayelerinde, etkilendiğini belirttiği gotik yazının büyük üstadı Edgar Allan Poe’nun derin etkisi görülür. Kahramanlarını genellikle halkın sıradan insanları arasından seçen yazar bu kısa romanında ise gelmiş geçmiş en gaddar katillerinden sayılan Jeffrey Dahmer’in hayat hikayesinden esinlenerek yarattığı bir seri katili anlatıyor.
Quentin, babası ve annesi profesör, kız kardeşi ve babannesiyle yaşayan 31 yaşında ve IQ’su 112 olan Mt. Vernon’da oturan bir gençtir.
Zenci bir çocuğu tacizden daha çok ırkçılık üzerinde durularak cezalandırılmış ve şartlı tahliye sonunda her hafta gözlemcisine uğrayan, terapi alan ve babasının bir apartmanında kapıcı duran Quentin, artık işleyeceği suçlar için oldukça hazırlıklıdır.
Evinde kurbanları için özel bir bölme hazırlayan ve internetten edindiği bilgilerle kurbanlarını kendisi için bir seks kölesi yapmak için zombi halinde getirme saplantısındadır.
Kurbanlarına takma adlar takan Quentin genellikle onları uzak çevrede avladığı için üzerine kuşku çekmez.
Ancak bu kez yakın çevrede ve babaannesinin oturduğu semtte Sincap adını verdiği son avı bakalım başına neler açacaktır.
Joyce Carol Oates ile henüz tanışmadıysanız, Bram Stoker ödülünü de alan bu çarpıcı romanla başlamak ilginç bir giriş olabilir…
Arka Kapak'dan
"Unutulmayacak bir kitap." Library Journal
"Oates'un belki de en ürkütücü romanı …" Booklist

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder