17 Temmuz 2012 Salı

HAZİRAN AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 4

KİTABIN ADI : Bir Yılbaşı Öyküsü (A Christmas Carol)

KİTABIN YAZARI : Charles Dickens
KİTABIN ÇEVİRMENİ : Çiçek Eriş
KİTABIN YAYINEVİ : T. İş Bankası Kültür Yayınları
KİTABIN BASKI YILI : 2010
KİTABIN BASKI SAYISI : 1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI : 82 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ:  10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ : 10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ : 10/10

YORUM:
Charles Dickens, ülkemizde “Oliver Twist”, “İki Şehrin Hikayesi” gibi önemli romanlarıyla tanınmakta. Hikayecilik yanı çok göz önünde değildir. Bu uzun hikayesi Noel ve Yeni yılla ilgili. Her ne kadar yayınevi, kitabı çocuk kategorisine sokmuş ise de, özellikle hayaletlerle ilgili bölümler çocuklara hitap etmiyor.
Hikayenin kahramanı Scrooge, ortağını kaybettikten sonra iyice içine kapanmış ve etrafına hayrı dokunmayan bir pinti halini almış. Bir Noel arifesinde, ölmüş ortağının hayaleti ortaya çıkarak, geçmiş, şimdiki ve gelecek Noel hayaletlerinin kendisini ziyaret edeceğini bildirir.
Scrooge, bu hayaletlerin ziyaretiyle yaşamının tamamen değişeceğinden habersizidir.
19. yüzyıl İngiltere’sinin taşra kasabalarındaki insan yaşamı ve ekonomik durumdan çarpıcı kesitler sizleri bekliyor.

Charles Dickens (7 Şubat 1812 – 9 Haziran 1870), İngiliz yazar.

Memur bir babanın oğlu olarak 1812 yılında doğan Dickens'ın ilk yılları refah içinde geçse de babasının borçları yüzünden hapse girmesiyle sefaletle tanıştı. Henüz 11 yaşında iken bir boya fabrikasında çalışmak zorunda kaldı. 15 yaşında bir avukatın yanına giren genç Dickens, öğrenmeye meraklı olduğu için boş zamanlarında stenografi öğrendi. 1835 yılında Morning Chronicle gazetesine stenograf olarak girdi ve 1835’te “Boz” takma adıyla Boz’un Karalamaları başlığında notlar yayımlamaya başladı.
1837'de ise esas onu ünlendirecek olan Bay Pikvik'in Serüvenleri adlı kitabını yayımladı. Aynı yıl içinde Catherine Hogarth ile evlendi. 1840 yılında ölen baldızı Mary’e ithaf ettiği Antikacı Dükkanı romanını yayımladı.
1840'ta Amerika’ya gitti ve burada büyük bir coşkuyla karşılandı, ama Genel Okur İçin Amerika Notları kendisini o kadar içtenlikle ağırlamış olanlarda şiddetli tepkilere yol açtı. 1843 ile 1846 arasında bol bol seyahat eden Dickens, bu seyahatlerde dönemin ünlü yazarlarıyla tanışma fırsatı buldu. Bu dönemde yine Daily News gazetesini ve Household Words dergisini çıkardı.
1858 yılında karısından ayrılan Dickens, bu dönemden itibaren yine sık sık seyahate çıktı, konferanslar verdi. Ama sonunda çok yoruldu ve Gadshill’deki evinde istirahate çekilmek zorunda kaldı. 1870’te de şöhretinin zirvesindeyken öldü. Mezarı Londra'daki Westminster Kilisesi'nde bulunmaktadır.2 yorum:

 1. İki Şehrin Hikayesi, unutulmazlarım arasındadır. Paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Aysema,
   Sevgi ve saygılar yolluyorum.

   Sil