17 Mayıs 2012 Perşembe

MART AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 4

KİTABIN ADI : Angel Dayı

KİTABIN YAZARI : Panait İstrati
KİTABIN ÇEVİRMENİ : (Hazırlayan) Faruk Çil
KİTABIN YAYINEVİ : Mercek Yayıncılık
KİTABIN BASKI YILI : 2003
KİTABIN BASKI SAYISI . 1. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI:  159 sayfa
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ : 10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ : 10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ : 10/10

YORUM:
Değerli yazarın bir uzun hikayesi.
Türlü dillerin konuşulduğu, değişik milletlerden insanların yıllarca Osmanlı idaresinde yaşamasının ardından milliyetçilik filizlerinin atılmasıyla başlayan uluslaşma sürecine kısa bir bakış.
Hikayenin özellikle 2. Yarısından itibaren anlatılan haydut Kozma’nın yaşamı, sevgilisi Floriçka ile serüvenleri etkileyici.
Lirik ve romantik özellikleri ağır basan hikaye Balkan coğrafyasına güzelleme niteliğinde. Okumak için kitap arandığınızda aklınızda bulunsunPanait Istrati, (d. 1884 - ö. 1935) Romen yazar. Balkanların Maksim Gorki'si olarak anılır.

Romanya'nın bir liman kenti olan İbrail'de doğan yazar, gençliğini, aralarında İstanbul'un da olduğu pek çok Osmanlı kentinde geçirdi. Babası Yunanlıdır. Mısır'ı, Lübnan'ı, Suriye'yi gezdi. Bu dönemde, bulduğu bir sözlük sayesinde Fransızca öğrendi. 1921 yılında, Fransa'nın Nice kentine giderken, yalnızlığı dolayısıyla ihtihar girişiminde bulundu. O sırada üzerinde Romain Rolland'a yazılmış fakat henüz göndermemiş olduğu bir mektup bulunuyordu.
İlk romanı Kira Kiralina (Yaşar Nabi Nayır tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir) 1923 yılında Romain Rolland'ın yazdığı önsözüyle birlikte basılmıştır. Panait Istrati tüm eserlerini anadili olan Rumence değil, Fransızca olarak yazmıştır. Türkçe'ye de çevrilmiş önemli eserleri arasında, Arkadaş (Mihail), Akdeniz, Sokak Kızı (Nerantsula), Angel Dayı, Kodin, Baragan'ın Devedikenleri, Uşak ve Sünger Avcıları gelir.
Gençlik yıllarında devrimci hareketlerin etkisine kapılmış olan Istrati, 1929'da Komünist Partinin daveti üzerine Sovyetler Birliği'ni gezdikten sonra umutsuzluğa kapılmış ve politik mücadelenin dünyada bir şeyleri değiştirmek için yetersiz olduğu fikrini edinmiştir. Pek çok romanında da politikadan, politik mücadeleden çok insanı insan yapan değerler üzerinde durması bu yüzdendir. Panait Istrati romanlarının çoğunda yaptığı yolculukları anlatır. Fakat gezdiği ülkeler değil, tanıdığı insanlar ön plandadır. Istrati'nin eserlerinde gerçek bir insan sevgisi hissedilir. Bu karşılıksız ve koşulsuz sevginin hikâyesindeki kahramanların başına getirdiği belalar kadar, onlara yaptığı katkı da nesnel bir biçimde anlatılır.
Panait Istrati'nin şaheseri olarak Arkadaş (Mihail) adlı kitabı gösterilebilir. Bu kitapta, Panait Istrati'nin pek çok başka romanındaki başkahramanı da olan Adrian Zografi ile Mihail'in arkadaşlığı anlatılır. Bu arkadaşlık, ideal bir sevgi görüşünü simgelemek için kullanılmıştır. Istrati birçok başka eserinde de arkadaşlık temasını kullanmıştır. Hatta bu eserlerin çoğunda büyük, efsanevi aşklar bile arkadaşlıklar uğruna feda edilmişlerdir.
2 yorum:

 1. Merhaba,
  Paylaşımınız için teşekkür ederim.
  Hepimizi kitap okumaya teşvik etmiş oluyorsunuz. Kitap okuma her dönemde önemli olmuştur. Özellikle dönemimizde çok daha fazla önem kazanmıştır kitap okuma.
  Değerlendirmeniz, yorumunuz da çok güzel.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli üstad,
   yorumunuza ve desteklerinize çok teşekkürler. saygılar sunuyorum.

   Sil