18 Mayıs 2012 Cuma

"BEN ANKARA"

Ankara, mücadelenin kentidir,

Ankara Cumhuriyet'in başkentidir,
Devrimin başkentidir,
Ankara haksızlığa karşı direnenlerin kentidir,
Ankara öğrenci kentidir,
Ankara memur kentidir,
Ankara aklıselimin kentidir,
Ankara dayanışma'nın kentidir,
Ankara haksızlığa karşı vicdanın kentidir.
Ankara direnişin ve umudun başkentidir..
89 yaşında bir Başkentte yaşıyoruz... Koca çınar gibi sığındık dallarının gölgesine...
Onun bedenindeki her bir çizginin ağırlığını taşıyor yüreklerimiz. Her bir sokağında yaşadığımız anılarımız, sevinçlerimiz ve öfkelerimiz büyütüyor bizi.
Onun "Cumhuriyet Kenti" kimliğine yönelik yapılan her saldırı, kimliğini değiştirmek içinyoğun çaba harcayan yerel ve merkezi yönetimler son 20 yıldır, aymazlık içerisindeler.

Tüm yaşanmışlıklarımıza tanıklık etmiş alanlar, Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk Kültür Merkezi, Ulus Tarihi Kent Merkezi, Atatürk Bulvarı, Güvenpark, Gençlik Parkı, Zafer Meydanı, başta olmak üzere, bir kenti kent yapan tüm yaşam alanlarımız, tarihsel değerlerinden, anılarımızdan arındırılarak kent belleği yok edilmek üzere yasalar çıkartılmakta, plan ve projeler üretilmektedir.

Başkent Ankara'ya yeni bir "kimlik" yaratılmak istenmektedir.
Ankara'nın başkent kimliği çılgın projelerle birlikte, marka kent, hastane kenti, alışveriş kenti, gökdelen kenti gibi kamu kaynaklarını israf eden gösteriş amaçlı projelerle parçalanmaktadır. Ankara'nın bir kimliği vardır;
Ankara bu ülkenin kalbidir, kalbi olan bir ülkenin toplumuna duyduğu sevgi, adalet duygusu hep vardır. Ankara'nın kimliğini değiştirecek kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme adı altında hayata geçirilmeye çalışılan yasal düzenlemelerle, uygulamalarla, bu ülkenin kalbine hançer saplanarak, kalpsizleştirmeye çalışılmaktadır... Kalbimiz olmasa ne olursa, bir ülkenin kalbi olmayınca da o olur.
Ankara'nın "Cumhuriyet" dönemi yapılarına ve kentsel alanlarına karşı başlatılan yıkım, döneminde geçerli 13.yy kostümlü bazı mimari tarzlar ideolojik bir biçimde günümüz için ortaya atılmaktadır. Bu yıkım ve dönüştürme sürecinde öncelikle yaşam alanlarımızı zenginleştiren, kültürel yapımızı güçlendiren kültür mekânları ile tarihsel birikimi ile kolektif bellek mekânlarımız olan Cumhuriyetin simgesi olan yapılar, meydanlar, bulvarlar, parklar hedef alınmaktadır.
Bu hedef doğrudan bizim yaşamımızdır. Nefes almamıza, bir kentte yaşamamıza, çocuklarımıza bırakacağımız anılarımıza, komşuluklarımıza, sevdiklerimizle kucaklaşmamıza, ayrılıklarımıza, acılarımıza yani bir insanı insan yapan en önemli değer olan belleğimize, albümlerimize, anı defterlerimize, dedelerimizin, ninelerimizin, anne ve babalarımızın bize bıraktıklarına ve onlarla paylaştıklarımıza yönelen bir ruh çalma, ruhsuzlaştırma operasyonudur...
Gündeme getirilen "Afet Yasası" ile de Ankara'nın Cumhuriyet değerlerini koruyan bazı kanunlar devre dışı bırakılmak istenmekte, afet riski altında denilerek Birinci Meclis, İkinci Meclis, Ankara Palas, İş Bankası, Sümerbank gibi simgesel yapıların ortadan kaldırılmasının yolu açılmaktadır.
Bu süreçte oluşan rant ise öncelikle yapım sürecinde devreye giren inşaat sermayesine ardından da satın alma yoluyla mülk sahibi olan kesimlere aktarılmaktadır.
89 yıllık bir çınarın gölgesindeyiz... Onun dallarına vurulan her bir baltanın karşısında, örülmüş bir duvar gibi durmaya devam edecek bedenlerimiz...
Başkent Dayanışması Başkent Ankara'nın kimliğine yönelik yaşam alanlarımızın daraltılmasına karşı, Ankara'yı direnişin ve umudun başkenti, kültürün ve sanatın başkenti, dayanışmanın, adaletin başkenti yapmak için çıktı yola...

Bir duvar örmeye başladık, direniş için dayanışma için Başkent Ankara için. Herkesin koyacak bir tuğlası var biliyoruz, nerede olursak olalım, Ankara İçin bir araya gelen, kendi rengiyle eylem yapan her topluluk başkent dayanışmasının bir parçasıdır.

Başkent Dayanışması, Cumhuriyetle özdeşleşmiş bir kentin kaynağına dönerek geleceğine sahip çıkmasıdır... Başkent için rengini seç, eylemini yap, dayanışmaya katıl...


BEN ANKARA !

BAŞKENT DAYANIŞMASI
TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ
68'LİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ
ANKARA CAZ DERNEĞİ
ANKARA FOTOĞRAF SANATÇILARI DERNEĞİ - AFSAD
ANKARA SANAT TİYATROSU - AST
ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ MEZUNLARI VAKFI - İLEV
BARINMA HAKKI MECLİSİ
BİRLEŞİK TAŞIMACILIK ÇALIŞANLARI SENDİKASI
CUMHURİYET HALK PARTİSİ ANKARA İL BAŞKANLIĞI
CUMHURİYET HALK PARTİSİ ÇANKAYA İLÇE BAŞKANLIĞI
ÇİĞDEMİM DERNEĞİ
DEVLET TİYATROSU OPERA VE BALESİ ÇALIŞANLARI VAKFI - TOBAV
DEVRİMCİ 78'LİLER FEDERASYONU
GAZİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNLAR DERNEĞİ
HALKEVLERİ
KAVAKLIDEREM DERNEĞİ
KORUMA VE RESTORASYON UZMANLARI DERNEĞİ - KORDER
KÜLTÜR TURİZM VE ÇEVRE GAZETECİLERİ DERNEĞİ
LEO ETKİNLİK YÖNETİMİ VE İLETİŞİM
MAMAK SANAT TİYATROSU
MİMARLAR DERNEĞİ 1927
MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ
ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ
ÖZGÜR TİYATRO
SANART
SANAT KURUMU DERNEĞİ
TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ
TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ
TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ
TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ
TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ
YAYGARA GÜNCEL SANAT İNSİYATİFİ2 yorum:

  1. Ankara'da yaşayan birinin gözünden çok düşündürücü bir yazı. Ankara gezimle ilgili fotoğraflar paylaşmıştım blogumda. Şimdi Ankara izlenimlerimi yazacağım. Yazının sonunda izninizle bu sayfanıza yönlendirme yapabilir miyim?

    YanıtlaSil
  2. Elbette Sezer hanım, memnuniyetle,
    Sevgi ve saygılar.

    YanıtlaSil