24 Kasım 2010 Çarşamba

BARDO MÜZESİ - 1 TUNUS

Tunis Medina'dan ayrıldıktan sonra hedefimiz, Bardo Müzesi. Bilindiği gibi, ya da bilmeyenler içinde ekleyeyim Bardo Müzesi, dünyanın en büyük mozaik müzesi. 2. sırayı, gezenlerimiz bilir Antakya Müzesi'nin aldığu söylenir. İlerideki günlerde bu müzelerle yarışacak bir başka müzeden de bahsedeceğim.
Bardo Müzesi şehrin kuzeyine düşüyor. Türkiye Büyükelçiliği'ni solumuza alarak devam ettiğimiz bir yoldan müze bahçesine ulaşıyoruz.
Bardo müzesinin yeri vaktiyla Ali bey isminde varlıklı bir şahsın konağı iken 1888 yılında Alaoui Museum adıyla halka açık bir müze haline getirilmiş.
Müze, Tunus'un çeşitli bölgelerindeki antik kentlerden getirilen parçalardan oluşuyor.
Müzenin girişindeki salonda MÖ1. yy ve MS 1-3 yy. arasında hüküm sürmüş imparator heykel ve büstlerinin bulunduğu galeri yer alıyor.


 Müze, değişik geçişlerle galerilerden oluşmakta. Yaklaşık 4 kata ve galerilere yayılmış müzenin önemli bir bölümü neredeyse tamamı bulunmuş eksiksiz mozaiklerden oluşuyor. Halen 2. ve 3. katlarda bazı salonlar tadilat ve düzenlemeler nedeniyle kapalı. Ancak var olanlar dahi sizi ,gördüğünüz gibi bir şölene devat ediyor.

 Ankara gezgini bir arkadaşımızın gezi öncesi ilettiği notlarındaki gibi mozaiklerin kısmen soluk olduğu ve Antakya müzesindeki canlılığı göremediğini yazmıştı. Bazı mozaiklerde haklılık payı olduğu görülüyor.
MS 3.yy'a tarihlenen hıristiyanlık dönemi "vaftiz havuzu". Kelibia bölgesinde bulunmuş.


Müzenin en üst katında iki katlı büyük bir salon, Kartaca dönemi sarayı olarak dekore edilmekte. Halen üzerinde çalışmaları süren salonun özellikle tavan süslemeleri çok göz alıcı.


Kartaca sarayı salonunun hemen yayında halen tadilatta olduğu için kapalı olan "Konser Salonu" olarak adlandırılan salon ziyaretçilere kapalı. Müze görevlisi, ricam üzerine tavan süslemesi ve salonun genel görünüşünü çekerek getirdi.
Bu görkemli müzeyi yarın da gezmeye devam edeceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder