16 Haziran 2017 Cuma

MAYIS AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 8

 
KİTABIN ADI
Açık Yapıt (Opera Aperta)
KİTABIN YAZARI

Umberto Eco

KİTABIN ÇEVİRMENİ
Tolga Esmer
KİTABIN YAYINEVİ
Can Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2016
KİTABIN BASKI SAYISI
3. Baskı   
KİTABIN SAYFA SAYISI
343 syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10


Umberto Eco’nun uzun süredir piyasada bulunmayan Açık Yapıt eserinin yeni baskısı yakınlarda yayınlandı. Dil ve gösterge bilim ustası Eco, 57-59 dönemi çeşitli yayın organlarında çıkan makalelerini gözden geçirerek kitap haline getirip ilk kez 1962 yılında yayınlar. Ülke içinde ve dışında (özellikle Fransa’da) çok ses getiren eleştiriler alır. Kitabını 1967’de tekrar elden geçirir ve bazı (Joyce gibi) yazılarını çıkarıp bazı yazılarına ekler yaparak 2. Baskısı yayınlar.
Elimizdeki yayın 2. Baskının tercümesi. Yazar “açık yapıt” deyiminden, edebiyat ve sanatı diğer kollarında eserin değişik varyasyonlarının yapılabileceği, alternatif eserler verilebilecek eserleri kastetmekte.
Kitabın ne yazık ki ilk yarısındaki yazı tercümeleri oldukça ağır. “Ağır”dan kastım, Eco’nun kullandığı birçok deyim ve akımın Türkçemizdeki karşılıkları ve izahları dipnotlarla yapılmadan verildiğinden yer yer makaleyi anlamak adeta imkansız hale gelmekte.
Eco’nun büyük bir usta olduğu ve özellikle anlatımlarındaki zenginlik ve işlediği konulardaki detayları bir oya gibi işlemesi göz kamaştırıcı. Bu açıkçası iddialı bir yapıt ve okumak zaman, sabır ve dikkat gerektiriyor. Ne yazık ki herkese öneremeyeceğim. Ustanın hayranları elbette okuyacak. Ama sabrınız yoksa hiç elinize almayın.
Yalnız kitabın sonunda yer alan ve (ek) başlığı ile verilen “Bir cennet diliyle estetik ileti oluşturma” yazısı bu güne kadar okuduğum en mükemmel dil bilim yazılarından birisi. Sadece bu yazıyı okumak için kitabı almaya değer.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder