6 Nisan 2016 Çarşamba

VİNCİ, TOSKANA, İTALYA

Gezimizin 9. Günündeyiz. Bugün rotamız Empoli, Vinci ve Livorno. İmpruneta’dan, Empoli üzerinden Vinci’ye ulaşmak yaklaşık 54 kilometre. Yalnız yolun küçüklüğü ve hız sınırlamaları nedeniyle yolculuğumuz bir saate yakın sürüyor. Her ne kadar Empoli üzerinden Vinci’ye gidiyorsak da, zamanımız olursa dönüşte Empoli’ye uğrama düşüncesiyle Empoli’yi pas geçiyoruz.
Vinci, Toskana bölgesinde Floransa’ya bağlı küçük bir kasaba. Ama şehir önünü, Rönesansın büyük ustası Leonoardo’ya borçlu. Kasaba, Toskana Vadi ve tepeleri arasından şarap bağları ve zeytin ağaçlarıyla ünlü bir belde. Leonardo’dan beri hiç değişmemiş desek çok abartılı olmayacak.
Leonardo, daha sonra göreceğimiz gibi kasabanın 3 kilometre kadar uzağındaki bir çiftlikte 15 Nisan 1452’de doğar. Tam ismini söylersek; “Leonardo di ser Piero da Vinci” (Vinci’li Piero’nun oğlu Leonardo)


 Yılda yarım milyon ziyaretçinin geldiği kasabada gezilecek 3 önemli mekan var:
Museo Leonardo” “Church of Santa Croce” ve “Casa Natale di Leonardo” Bunları sırasıyla gezeceğiz. Museo Leonardo’da alacağınız biletle her üçüne de girme imkanı var.

Müzeler dışındaki resimlerle bu küçük kasabayı biraz tanıtayım. Elbette her yerde Leonardo’nun izleri var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder