13 Nisan 2016 Çarşamba

LİVORNO

Vinci gezimizi tamamladıktan sonra Empoli üzerinden Livorno’ya geçmeyi planladıysak da zaman biraz sarktığı için Empoli’yi atlamak zorunda kaldık ve sadece içinden geçerek 68 kilometre mesafedeki Livorno’ya yöneldik.
Böylece, gezimizde, Venedik, Trieste ve Rimini gibi doğu sahillerinden sonra Livorno’da İtalya’nın batı sahiline ulaştık. Livorno’da Toskana bölgesi’nde Ligurya denizi kıyısında bir küçük kent nüfusu yaklaşık 170.000 dolaylarında.
Kent gelişimini Medici ailesinin Toskana Grandüklüğü sırasında yapmış. 1587’de 1. Ferdinand zamanında Pisa şehrine bağlı açık şehir ilan edilmiş. Bunun anlamı Hangi ulustan olursa olsun, ister hakkında idam cezası çıkarılmış bir korsan ister bir hırsız olsun, hiçbir şekilde takibe uğramaksızın Livorno'ya yerleşebilecek, orada ticaret yapabilecek hatta dininin gereklerini yerine getirebilecekti. Bu düzenleme sayesinde şehir önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş. Şehir 1921’de İtalyan Komünist Partisi’nin doğuşuna tanıklık eder. Bugün de şehir solun kalesidir.
Şehrin “AS Livorno” futbol takımı da futbol endüstrisine bu muhalif duruşunu koymakta ve tüm dünyada taraftar toplamakta.
Bu kısa tanıtımımızdan sonra gece konakladığımız kentteki bazı önemli durakları kısa kısa gezeceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder