28 Nisan 2016 Perşembe

LA CATTEDRALE di SANTA MARİA ASSUNTA, (Duomo – Parma Katedrali) PARMA

Parma Katedrali, özellikle Antonio da Corregio’nun mükemmel frekleriyle tanınmakta. Binanın yapımına Piskopos Cadalo zamanında 1059 yılında başlanmış. Antipapa Honorius II döneminde devam eden inşaat Paschal II tarafından 1106 yılında kutsanmış. İnşaatın yerinde muhtemelen 6. Yüzyılda  yapılmış ancak sonradan terk edilmiş bir bazilika bulunduğu düşünülüyor. Katedral, depremden sonra 1117 yılında yeni baştan restore edilmiş. Cephenin tamamlanması 1178 yılını bulur.

Katedralin bazı kapıları, sundurma zemini ve bazı heykeller 1494’de Luchino Bianchino tarafından eklenir.
Geniş cephe 1178 yılında tamamlanmıştır : kimin kapılar 1494 yılında Luchino BIANCHINO tarafından heykel üç sundurma zemin ve üç portallar var. 1416 yılında ölen ünlü matematikçi Biagio Pecani, merkez kapı ile sağdaki kapı arasına defnedilir. Katedrale eklenen oktagonal (sekizgen) Gotik çan kulesinin yapımı  1284-1294 yılları arasındadır.

İç yapı iki geçitli ve Latin haçı planlıdır. 3. Ve 4. Yüzyıldan kalma bir kült tapınağına ait eski mozaikler bulunmakta. Yan şapeller dönemin Parma soylu aileleri tarafından yaptırılmış. Valeri ve Komün şapellerinin dekorasyoları 14. Yüzyıla atfedilmekte. Dış cephelerde zengin süslemeler, mitolojik figürler, savaş sahneleri, İncil ve İncil sahneleri karakteristiktir.
Fresklerin eser sahiplerini, Benedetto Antelami (1178), Lattanzio Gambara, Bernardino Gatti sayabiliriz. “Mesih”, “Kutsal Meryem” ve “Azizler ve Melekler” Girolamo Mazzola Bedoli (1538-1544) Valeri Şapelinin (ve tahminen Komün şapelinin) 15. Yüzyıl freskleri Bertolino de Grossi atelyesine atfediliyor.
Kutsal mahfilin ve kapıdaki iki kabartmanın  Luchino Bianchini  (1491) tarafından yapıldığı kabul ediliyor. Sütun desteği sağlayan iki aslanın 1281’de Giambono da Bissone tarafından oyulduğu, Racavaldi şapelindeki fresklerin Bertolinı de Grassi atelyesine ait olduğu beliritliyor. Kubbe freskleri Correggio tarafından 1526-1530 yılları arasında yapılmış.


2 yorum:

 1. Döneminden farklı bir mimari yapısı var. Çok ilginç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarihçesine göre, yaklaşık 400-500 sene boyunca sürekli eklemeler yapılmış. Tüm Ortaçağ üstadlarının katkısı var gibi.
   Sevgi ve saygılarımla.

   Sil