12 Nisan 2016 Salı

CASA NATALE di LEONARDO, VİNCİ

Vinci kasabasının 3 kilometre kadar dışında Anchiano’da bulunan ev tarihçi Emanuele Repetti tarafından yapılan araştırma sonucunda Leonardo’nun 15 Nisan 1452’de doğduğu ev olarak belirlenmiş. Bir antik yol ile şehre bağlanan çiftlik evi zeytin bahçeleriyle dolu tepelerin arasında bir yamaçta yer alıyor.
Ev, dönemin Mesetti beylerinin “Villa del Ferrale” denen yapılarının bir parçası kabul ediliyor. 22 Haziran 2012’de Vinci müzelerinin bir parçası olarak restore edilerek ziyarete açılmış.

Tesadüfen büyük usta Leonardo’nun 564. Doğum yılından birkaç gün önce size burayı tanımak şansı bana düştü. Bir üç yol ağzında bulunan otoparka aracınızı bıraktıktan sonra birkaç metre yükselen bir tepedeki eve ulaşıyorsunuz. Eve girdiğinizde solda kalan odada Hologram ile canlandırılan bir şahıs tarafından görseller eşliğinde Leonardo’nun hayatından kesitler sunuluyor.Leonardo da Vinci’nin  yüzyıllar önce tepelerinde ve bahçelerinde gelecekteki muhteşem yaratıcılığı ortaya çıkmadan koşup oynadığı ve çocukluğunu geçirdiği bu evi gezmek oldukça etkiliydi.2 yorum:

  1. Yanıtlar
    1. Beğenmenize sevindim. Gezmekten büyük keyif duyduğumuz yerlerden biriydi.
      Sevgi ve saygılarımla.

      Sil