22 Haziran 2015 Pazartesi

HAZİRAN AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 1

 

KİTABIN ADI
Dostoyevski
KİTABIN YAZARI

Edward Hallett Carr

KİTABIN ÇEVİRMENİ
Ayhan Gerçeker
KİTABIN YAYINEVİ
İletişim Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2014
KİTABIN BASKI SAYISI
8. Baskı (Orijinal 1. Baskı 1931)
KİTABIN SAYFA SAYISI
309 syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
9,5/10 (Az sayıda dizgi hatası var)
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 


Dev yazarları, romanlarından ve hikayelerinden tanırsınız. Onu başarılı bulur ya da beğenmezsiniz. Ama onlar hakkında yazılan biyografilerde, artık yazarı bir yazar olmanın ötesinde insan olarak tanırsınız. Yazılarını hangi durum ve şartlarda yazdığını öğrenir ve eserlerindeki bize görünen veya görünmeyen hataları ile başarılı bulunan yönlerini daha iyi öğrenirsiniz.
Rus klasik romanlarının dev yazarı Dostoyevski hakkında ölümünden sonra eşi de dahil çok kişi tarafından biyografisi kaleme alındı, eserleri tartışıldı hayatı didik didik edildi. Ama bu kitabı okuduğunuzda gerçek bir biyografinin ve eleştirel bakışın tadını alıyorsunuz. Dostoyevski’nin doğumundan itibaren yaşamındaki dönüm noktaları, eserlerinin yazılış tarihleri itibariyle hikayeleri, önceleri sonraları, gelişen olaylar mükemmel bir anlatı halinde sunuluyor. Kapak tanıtımında belirtildiği gibi eser, biyografi ötesinde bir edebiyat incelemesi ve roman çözümlemesi biçiminde.
Bunda kuşkusuz yazar Edward H.Carr’ın büyük katkısı var. Ülkemizde “Tarih Nedir?” kitabıyla tanınan, bir çok eseri dilimize çevrilen büyük tarih yazarı Carr, özellikle Rusya tarihi üzerine derin araştırmaları ve kitaplarıyla tanınıyor. Aşağıda daha detaylı bilgi verdiğim bu çok değerli yazarın dilinden Dostoyevski bir başka güzel…Edward Hallett Carr (d. 28 Haziran 1892, Londra - ö. 3 Kasım 1982, Cambridge) İngiliz tarihçi, öğretim görevlisi ve yazar. 1916'da Dışişleri bakanlığına atandı. 1919'da İngiliz delagasyonuyla Versay Konferansı'na katıldı. İngiliz Dışişleri Bakanlığında kurulan Sovyetler Birliği Dairesi'nde çalışmalarını sürdürdü. 1926'da bakanlıktan ayrılarak Uzun yıllar, Oxford’un Trinity ve Cambridge’in Balliol kolejlerinde öğretim üyeliğinde bulunmuştur 1941 yılında The Times'da yayın yönetmen yardımcısı olarak çalıştı.

Eserleri

·         1917 Öncesi ve Sonrası (BİRİKİM YAYINLARI 2007)
·         Bolşevik Devrimi -1- 1917-1923 (METİS YAYINLARI 2002)
·         Bolşevik Devrimi -2- (METİS YAYINLARI 2002)
·         Bolşevik Devrimi -3- / Sovyet Rusya Tarihi 1917-1923 (METİS YAYINLARI 2004)
·         Dostoyevski (İLETİŞİM YAYINLARI 2007)
·         Devrim Okumaları (Daktylos Yayınları 2008)
·         Romantik Sürgünler (ÇİVİ YAZILARI 2001)
·         Tarih Nedir? (İLETİŞİM YAYINLARI 2004)
·         Milliyetçilik ve Sonrası (İLETİŞİM YAYINLARI 1999)
·         Yeni Toplum
·         Karl Marx
·         Barış Antlaşmalarından Sonra Uluslararası İlişkiler
·         Yirmi Yıllık Bunalım (1919-1939)
·         Barış Koşulları
·         İki Dünya Savaşı Arası Dönemde Sovyet-Almanya İlişkileri
·         Planlı Ekonominin Temelleri
·         Sovyetlerin Batı Dünyası Üzerine Etkisi
·         İngiltere Dış Politikası Üzerine Çalışma
·         Lenin'den Stalin'e Rus Devrimi
·         Napoleon'dan Stalin'e
·         Tek Ülkede Sosyalizm


8 yorum:

 1. Mitolojilerle Derin Denizli diye bir kitap aldım.Henüz okumadım ama başlayacağım. Onu okudunuz mu Bilgehan Bey? Denizlili olduğunuz için belki biliyorsunuzdur. Yazarlar Nuray Bilgili ve Ümit Şıracı. Hulki Cevizoğlu'nun önsözü ile basılmış. Malazgirt Savaşı'ndan önce Türkler'in Anadolu'daki varlığı ile ilgili.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu kitaptan haberim yoktu. Gerçi konusu haberi biliyordum ama kitaplaştırılmasına çok sevindim. Hemen sözcü kitabevindeki sipariş listeme ekledim. Uyardığınız için çok teşekkür ederim.
   Sevgi ve en ederin saygılarımla.

   Sil
  2. Rica ederim. Ben de bugün başlayacağım. Denizli gezimden önce elimde olsaydı daha güzel olacaktı ama şimdi okumak da kar.
   Saygılar...

   Sil
  3. Büyük ihtimal benden önce okuyacaksınız yorumlarınızı almak isterim.
   Sevgi ve saygılarımla.

   Sil
 2. Bu sabah bu kitapla ilgili paylaşımınızı görünce sevdiğim bir arkadaşımla karşılaşmış gibi oldum. Gerçekten güzel bir kitaptır. Yeniden okuma isteği duydum sayenizde. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet ne yazık ki bu kitapla Dostoyevski okumalarım bitmek üzere (Son tanıtacağım mektupları hariç) Bazı kitaplarını ne yazık ki bulamıyorum. Yakın zamanda çok keyif aldığım kitaplardan birisi.
   Sevgi ve en derin saygılarımla.

   Sil
 3. benim de henüz okumadığım kitaplardan biri , teşekkür ederim paylaşım için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarı hem hayatı yönünden ve hem de eserlerinin kritiği yönünden tanımak bakımından son derece yararlı bir kitap. Kesinlikle öneririm.
   Sevgi ve en derin saygılarımla.

   Sil