12 Eylül 2014 Cuma

TEMMUZ AYINDA BU KİTABI OKUDUM - 6


 
KİTABIN ADI

İnsancıklar (Bednye lyudi - Бедные люди)

KİTABIN YAZARI
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
KİTABIN ÇEVİRMENİ
Sabri Gürses
KİTABIN YAYINEVİ
Can Yayınları
KİTABIN BASKI YILI
2013
KİTABIN BASKI SAYISI
3. Baskı
KİTABIN SAYFA SAYISI
175  syf
KİTABIN DİZGİ/BASKI KALİTESİ
10/10
KİTABIN YAZIM-DİL KALİTESİ
10/10 
KİTABIN EDEBİ/SANATSAL/TARİHSEL DEĞERİ
10/10 


Dostoyevski’nin 1846’da yayınlanan ilk kitabı. Defalarca yazıp değiştirdiği bu eserini sonunda yayına verirken yakın dostu Nekrasov’a okuması için verir. Nekrasov kitabı okuduktan sonra yayıncı Belinski’ye sevinçle koşarak; “-Yeni Gogol doğdu!” müjdesiyle gözyaşları içinde kitabı okur. Belinski’nin de çok beğendiği kitap yayınlandıktan sonra büyük beğeni alır.

Büyük yazarın doğuşunu müjdeleyen bu kitap aynı binanın değişik dairelerinde kalan yaşlı ve küçük dereceli memur Makar Devuşkin ile öksüz genç kız Varenka (Varvara Alekseyevna Dobroselova)’nın karşılıklı mektuplarından oluşuyor.

Zaman zaman Varenka’nın geçmiş hikayesini de özetleyen bölümler, çaresizlik ve açlık içindeki Varenka’nın evlenmeye karar vermesi arasında geçen yaklaşık 4 aylık mektuplaşmayı içeriyor.

Mutlaka okunması ve kitaplıkta yer alması gereken bir eser.

6 yorum:

 1. Olağanüstü bir yazar... Saygılarımla Mehmet Bey

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dev bir yazar, tüm kitaplarını toplamaya çalışıyorum. Sevgiler, saygılar.

   Sil
 2. En sevdiğim yazardır. Bu kitabını da çok severim. Selamlar, sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dostoyevski'nin Türkçe'deki tüm kitaplarını bir araya getirmeye çalışıyorum. Yakında iyi bir liste hazırlamayı umuyorum. Sevgiler, saygılar.

   Sil
 3. Her zaman derim dostoyevski okumaya başladığımda önce bi sıkılırım of pof derim sonra tekrar elime alır okurum bu seferde iyi ki okumuşum derim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitap aslında Dostoyevski'yi sevmek için en iyi başlangıç kitabı olabilir. Sonraki büyük romanlarında konular çok daha birbirinin içine girik ve ayrıntılı. Buradaki çok sade üslup dikkat çekici.
   Sevgiler, saygılar.

   Sil